PEREGRINE AERIAL FIRE MANAGEMENT CORP. (Corporation# 7080000) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7080000 |
| Business Number | 831548698 |
| Corporation Name | PEREGRINE AERIAL FIRE MANAGEMENT CORP. |
| Registered Office Address |
121 Peregrine Way Salt Spring Island BC V8K 2M1 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANREAS MARKUS GEDEON | 121 PEREGRINE WAY, SALT SPRING ISLAND BC V8K 2M1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 121 Peregrine Way, Salt Spring Island, BC V8K 2M1 |
| Name | 2008-11-19 | current | PEREGRINE AERIAL FIRE MANAGEMENT CORP. |
| Status | 2011-12-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 121 PEREGRINE WAY |
| City | SALT SPRING ISLAND |
| Province | BC |
| Postal Code | V8K 2M1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Steffich Transport Ltd. | 120 Cairns Place, Salt Spring Island, BC V8K 0A6 | 2020-12-12 |
| The Three Principles Initiative Inc. | 110 Castillou Way, Saltspring Island, BC V8K 1A8 | 2008-01-31 |
| Frith Content Incorporated | 1625 North Beach Road, Salt Spring Island, BC V8K 1A8 | 2005-01-05 |
| 171169 Canada Ltd. | 133 Castillou Way, Salt Springs Island, BC V8K 1A8 | 1989-12-05 |
| Marill Design Inc. | 970 Walker's Hook Road, Salt Spring Island, BC V8K 1B5 | 2012-10-24 |
| Kin Culture Collective Inc. | 1911 North End Road, Salt Spring Island, BC V8K 1C9 | 2014-02-26 |
| Gestion G.w.i. LtÉe | 141 Simson Rd., Salt Spring Island, BC V8K 1E2 | 1993-12-22 |
| Earlscourt Legal Press Inc. | 869 Sunset Drive, Saltspring Island, BC V8K 1E7 | 1996-08-29 |
| 11024060 Canada Inc. | 150 Parminter Road, Saltspring Island, BC V8K 1E9 | 2018-10-02 |
| Panic Stations Media Corporation | 281 Mountain Park Drive, Salt Spring Island, BC V8K 1G3 | 2011-08-06 |
| Find all corporations in postal code V8K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANREAS MARKUS GEDEON | 121 PEREGRINE WAY, SALT SPRING ISLAND BC V8K 2M1, Canada |
| City | SALT SPRING ISLAND |
| Post Code | V8K 2M1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cgoc Management Corp. | 240 Richmond Street West, C/o Scarlet Fire Investment, Toronto, ON M5V 1V6 | 2017-10-31 |
| Fire & Flower Holdings Corp. | 130 King Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5X 1C8 | |
| Peregrine Investment Management Inc. | 22 Adelaide Street West, Suite 2040, Bay Adelaide Centre, Toronto, ON M5H 4E3 | 2004-01-26 |
| Cottagelink Rental Management Limited | 729 Fire Route 11, Havelock, ON K0L 1Z0 | 2004-03-08 |
| Pale Fire Capital Management Inc. | 890 De La Gauchetiere Street East, Montreal, QC H2L 2N2 | 2009-12-29 |
| Stronach Fire Risk Management Inc. | 5385 Rosedale Avenue, Montreal, QC H4V 2H7 | 2014-03-28 |
| Simbara Fire Proofing and Fire Stopping Inc. | 219-145 Neptune Drive, Toronto, ON M6A 2Y4 | 2016-02-14 |
| Fire Walkers and Certified Fire Walking Instructors Association of Canada | 800 Bathurst Street, Suite 205, Toronto, ON M5R 3M8 | 2008-08-01 |
| Hello Fire Protection Corp. | 12151 128 Street Nw, Edmonton, AB T5L 1C4 | 2019-06-27 |
| Dragon Fire and Security Solutions Corp. | 14 Shauna Crt, St Catharines, ON L2S 3S8 | 2018-01-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on PEREGRINE AERIAL FIRE MANAGEMENT CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.