WHAT'S MY TYPE? INC. (Corporation# 7079869) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7079869 |
| Business Number | 831603220 |
| Corporation Name | WHAT'S MY TYPE? INC. |
| Registered Office Address |
5-88 Ontario St. Stratford ON N5A 3H2 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shann McGrail | 29 Southaven Place, Oakville ON L6L 6L2, Canada |
| Elizabeth Gaffney | 166 Brunswick Street, Stratford ON N5A 3M3, Canada |
| DONALD ALEXANDER WRIGHT | 50 GALT ROAD, SUITE 139, STRATFORD ON N5A 0B2, Canada |
| Kenneth Robert Telfer | 88 ONTARIO STREET, UNIT 5, Stratford ON N5A 3H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-04-18 | current | 5-88 Ontario St., Stratford, ON N5A 3H2 |
| Address | 2012-08-10 | 2017-04-18 | 3231 Petawawa Blvd, Petawawa, ON K8H 1X8 |
| Address | 2008-11-19 | 2012-08-10 | 4915 Bathurst St., Suite #209, Toronto, ON M2R 1X9 |
| Name | 2008-11-19 | current | WHAT'S MY TYPE? INC. |
| Status | 2012-08-02 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-12-11 | 2012-08-02 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-19 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-02 | Revival / Reconstitution | |
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Armonico Corp. | 400 Romeo Street North, Stratford Terraces, Unit 505, Stratford, ON N5A 0A2 | 2003-07-09 |
| Event Safety Alliance Canada | 205-50 Galt Road, Stratford, ON N5A 0B2 | 2020-12-09 |
| Terrainpark Inc. | 139 - 50 Galt Road, Stratford, ON N5A 0B2 | 2016-08-15 |
| Funko Canada, Ltd. | 93 Thomas Street, Stratford, ON N5A 0B9 | 2017-09-15 |
| Uma Manickavasagam Medicine Professional Corporation | 64 Thomas Street, Startford, ON N5A 0B9 | 2016-07-04 |
| 10382779 Canada Inc. | 521 Forman, Stratford, ON N5A 0C5 | 2017-08-28 |
| Foundry Business Development Inc. | 13 Davidson, Stratford, ON N5A 0C7 | 2014-10-02 |
| Wearatec Inc. | 147 Brown Street, Stratford, ON N5A 0E8 | 2015-03-26 |
| 11859030 Canada Inc. | 47 Ahrens Drive, Stratford, ON N5A 0E9 | 2020-01-22 |
| 11737414 Canada Inc. | 39 Ahrens Dr, Stratford, ON N5A 0E9 | 2019-11-13 |
| Find all corporations in postal code N5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shann McGrail | 29 Southaven Place, Oakville ON L6L 6L2, Canada |
| Elizabeth Gaffney | 166 Brunswick Street, Stratford ON N5A 3M3, Canada |
| DONALD ALEXANDER WRIGHT | 50 GALT ROAD, SUITE 139, STRATFORD ON N5A 0B2, Canada |
| Kenneth Robert Telfer | 88 ONTARIO STREET, UNIT 5, Stratford ON N5A 3H2, Canada |
| City | Stratford |
| Post Code | N5A 3H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation Du Canada Pour La Mucolipidosis Type Iv | 2 Place Alexis Nihon, Suite 1950, Montreal, QC H3Z 3C2 | 1990-09-21 |
| Langille Compo-type Ltee | 1029 Beaver Hall Hill, Suite 101, Montreal, QC H2Z 1R9 | 1974-06-14 |
| Type B Strategies Inc. | 135 Rose Ave, Toronto, ON M4X 1P1 | 2017-01-05 |
| Type 1 Lifestyle Inc. | 7 Gosselin Crt, Whitby, ON L1R 0M8 | 2020-09-16 |
| Ko-rec-type (canada) Ltd. | 102 Rue Edison, Chateauguay, QC J6K 4B5 | 1973-05-04 |
| Lanston Type Co. Ltd. | 6 Egan, Po Box 60, Mount Stewart, PE C0A 1T0 | 1989-02-10 |
| Quite Type Inc. | 60 Armstrong Avenue, Unit 2, Georgetown, ON L7G 4R9 | 2014-07-17 |
| Sin-car Type-setting Inc. | 158c Mcarthur Ave, Apt 107, Vanier, ON K1L 8E7 | 1983-04-08 |
| Perfecta Type Art Ltd. | 1685 Est Rue Sauve, App 7, Montreal, QC | 1976-08-04 |
| Type T3 Demolition Ltd. | 97 Wigwoss Drive, Vaughan, ON L4L 2P9 | 2020-09-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on WHAT'S MY TYPE? INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.