7079851 CANADA INCORPORATED (Corporation# 7079851) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 19, 2008.
| Corporation ID | 7079851 |
| Business Number | 830554622 |
| Corporation Name | 7079851 CANADA INCORPORATED |
| Registered Office Address |
29 Sutcliffe Drive Toronto ON M2K 2A5 |
| Incorporation Date | 2008-11-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL LEUNG | 29 SUTCLIFFE DRIVE, TORONTO ON M2K 2A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-19 | current | 29 Sutcliffe Drive, Toronto, ON M2K 2A5 |
| Name | 2008-11-19 | current | 7079851 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2008-11-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-11-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-12-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2017-01-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11587749 Canada Inc. | 15 Sutcliffe Dr., Toronto, ON M2K 2A5 | 2019-08-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cake Г La Maison Inc. | 2885, Bayview Ave., Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-12-04 |
| Adliman International Corporation | 319 - 2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-09-09 |
| Green Metro Group Corp. | 2885 Bayview Avenue, Unit 306, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-07-15 |
| Arlimited Inc. | 2885 Bayview Ave #505, North York, ON M2K 0A3 | 2020-05-13 |
| Eshc Inc. | 334-2885 Bayview Ave, North York, ON M2K 0A3 | 2020-01-09 |
| Cksuv Consulting Inc. | 433-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2019-02-22 |
| 11206729 Canada Inc. | 1423-2885 Bayview Avenue, North York, ON M2K 0A3 | 2019-01-19 |
| Haois International Inc. | 815-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-11-08 |
| 10800325 Canada Inc. | Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-05-25 |
| Rellusion Inc. | 1415-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-04-10 |
| Find all corporations in postal code M2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL LEUNG | 29 SUTCLIFFE DRIVE, TORONTO ON M2K 2A5, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M2K 2A5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7079851 CANADA INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.