Rising Sun Innovations Incorporated (Corporation# 7079389) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 18, 2008.
| Corporation ID | 7079389 |
| Business Number | 831739495 |
| Corporation Name | Rising Sun Innovations Incorporated |
| Registered Office Address |
Mile 12 Carcross Rd. Box 11272 Whitehorse YT Y1A 6N5 |
| Incorporation Date | 2008-11-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREW LERA | MILE 12 CARCROSS RD., BOX 11272, WHITEHORSE YT Y1A 6N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-18 | current | Mile 12 Carcross Rd., Box 11272, Whitehorse, YT Y1A 6N5 |
| Name | 2008-11-18 | current | Rising Sun Innovations Incorporated |
| Status | 2008-11-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-11-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | Mile 12 Carcross Rd. |
| City | Whitehorse |
| Province | YT |
| Postal Code | Y1A 6N5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Faraway Yukon Alaska Corp. | 110 Thomson Trail, Whitehorse, YT Y1A 6N5 | 2017-09-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Consultants Canairtech Ltee | #2a Collins Lane, Whitehorse, YT Y1A 0A8 | 1978-05-19 |
| Gestion Sammy Hachem Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2014-04-16 |
| Black Sheep Development Corp. | 22 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2011-01-21 |
| Vi Tang Holdings Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2015-03-23 |
| Shvt Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | |
| 11212141 Canada Inc. | 157 War Eagle Way, Whitehorse, YT Y1A 0C2 | 2019-01-22 |
| Chilkoot Aviation Ltd. | 35 Alusru Way, Whitehorse, YT Y1A 0C3 | 2013-02-05 |
| Yzed Projects Inc. | 14b Thompson Rd., Whitehorse, YT Y1A 0C4 | 2020-02-06 |
| 6514014 Canada Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2006-01-31 |
| Ovation World Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2009-07-05 |
| Find all corporations in postal code Y1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREW LERA | MILE 12 CARCROSS RD., BOX 11272, WHITEHORSE YT Y1A 6N5, Canada |
| City | Whitehorse |
| Post Code | Y1A 6N5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Disques Rising Limitee | 23 Lascelles Blvd., Suite 1802, Toronto, ON M4V 2B9 | 1978-05-31 |
| Rising Phoenix Academy Inc. | 5805 Avenue Davies, CГґte Saint-luc, QC H4W 2R7 | 2020-06-17 |
| Rising Panda Incorporated | 1122-933 Hornby St, Vancouver, BC V6Z 3G4 | 2012-07-31 |
| Rising Hill Investments Inc. | 1519-191 Sherbourne, Toronto, ON M5A 3X1 | 2016-02-15 |
| Lambda Rising Incorporated | 58 Alexandra Street, Sydney, NS B1S 2E1 | 1983-03-17 |
| Africa Rising Capital Holding Incorporated | 130 Ashbrook Crt., Milton, ON L9T 2K7 | 2015-03-10 |
| Films Rising-star Inc. | 410 St-nicolas, 6th Floor, Montreal, QC H2Y 2P5 | 1980-03-25 |
| Ducks Innovations Incorporated | 104, Harrow, ON N0R 1G0 | 2016-05-24 |
| Onsite Innovations Incorporated | 573 Ch. Mcconnell, Gatineau, QC J9J 1G5 | 2004-01-16 |
| New Era Innovations Incorporated | 1138 Barclay Cir, Milton, ON L9T 5V9 | 2020-09-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Rising Sun Innovations Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.