7079362 CANADA INC. (Corporation# 7079362) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 18, 2008.
| Corporation ID | 7079362 |
| Business Number | 831799028 |
| Corporation Name | 7079362 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1064 Dream Crest Road Mississauga ON L5V 1N5 |
| Incorporation Date | 2008-11-18 |
| Dissolution Date | 2015-09-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FAZAL MAHMOOD KHAN | 1064 DREAM CREST ROAD, MISSISSAUGA ON L5V 1N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-11-23 | current | 1064 Dream Crest Road, Mississauga, ON L5V 1N5 |
| Address | 2008-11-18 | 2012-11-23 | 655 Dally Bird Lane, Mississauga, ON L5W 1G8 |
| Address | 2008-11-18 | 2008-11-18 | 655 Dally Bird Lane, Mississauga, ON L5W 1G8 |
| Name | 2008-11-18 | current | 7079362 CANADA INC. |
| Status | 2015-09-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-04-28 | 2015-09-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-09-29 | 2015-04-28 | Active / Actif |
| Status | 2011-07-13 | 2011-09-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-18 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1064 DREAM CREST ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 1N5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12203855 Canada Inc. | 1060 Dreamcrest Rd, Mississauga, ON L5V 1N5 | 2020-07-16 |
| 11195310 Canada Inc. | 1055 Dream Crest Road, Mississauga, ON L5V 1N5 | 2019-01-14 |
| Wxy Trade Inc. | 1076 Dream Crest Road, Mississauga, ON L5V 1N5 | 2018-04-28 |
| 8870063 Canada Inc. | 1055 Dream Cres Road, Mississauga, ON L5V 1N5 | 2014-04-28 |
| Africa Mining Collaborations Incorporated | 1043 Dream Crest Road, Mississauga, ON L5V 1N5 | 2013-11-29 |
| Al Kitab Islamic Centre Canada | 1043 Dream Crest Road, Mississauga, ON L5V 1N5 | 2016-04-20 |
| Lets Brands Inc. | 5199 Warwickshire Way, Mississauga, ON L5V 1N5 | 2019-01-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10442518 Canada Inc. | 609-810 Scollard Court, Mississauga, ON L5V 0A4 | 2017-10-10 |
| 9897224 Canada Inc. | 5390 Terry Fox Way Unit 7, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2016-09-07 |
| 9479899 Canada Inc. | 12-5380 Terry Fox Way, Speedwell Street, Mississauga, ON L5V 0A5 | 2015-10-19 |
| Desishamiana Halal Restaurant Inc. | 816 Britannia Road West Unit 101, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-12-19 |
| Ms Bian Health Incorporated | 808 Britannia Road West, Unit 204, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2016-03-31 |
| Principia Learning Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 207, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-01 |
| 11209663 Canada Ltd. | 808 Britannia Road West, Unit 228, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-21 |
| 11216511 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Unit 226, Mississauga, ON L5V 0A6 | 2019-01-24 |
| 10547573 Canada Inc. | 808 Britannia Road West, Suite 209, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2017-12-19 |
| Ludus Cafe Corporation | 808 Britannia Rd West, Suite 212, Mississauga, ON L5V 0A7 | 2015-01-15 |
| Find all corporations in postal code L5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FAZAL MAHMOOD KHAN | 1064 DREAM CREST ROAD, MISSISSAUGA ON L5V 1N5, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5V 1N5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7079362 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.