CLINIQUE DENTAIRE COLLEEN REAVELL INC. (Corporation# 7079265) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 18, 2008.
| Corporation ID | 7079265 |
| Business Number | 831790423 |
| Corporation Name | CLINIQUE DENTAIRE COLLEEN REAVELL INC. |
| Registered Office Address |
1190, Rue Bernier St-bruno-de-montarville QC J3V 3W8 |
| Incorporation Date | 2008-11-18 |
| Dissolution Date | 2015-09-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| COLLEEN REAVELL | 1190, RUE BERNIER, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 3W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-18 | current | 1190, Rue Bernier, St-bruno-de-montarville, QC J3V 3W8 |
| Name | 2008-11-18 | current | CLINIQUE DENTAIRE COLLEEN REAVELL INC. |
| Status | 2015-10-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-09-25 | 2015-10-19 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-04-28 | 2015-09-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-18 | 2015-04-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-10-19 | Revival / Reconstitution | |
| 2015-09-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1190, RUE BERNIER |
| City | ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J3V 3W8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion M.s.j. Inc. | 3217 Rue De L'hamamelis, St-bruno, QC J3V 0A3 | 2015-07-14 |
| Tube4 Conveyor Inc. | 3172 Rue Hamamelis, St-bruno De Montarville, QC J3V 0A3 | 2014-09-24 |
| 6363938 Canada Inc. | 3162 Rue De L'hamamГ€lis, St Bruno, QC J3V 0A3 | 2005-03-16 |
| Les Placements Yves Baillargeon Ltee | 3305, Rue De L'aronia, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0A4 | 1980-05-12 |
| Sokologistik Inc. | 3010, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2013-08-28 |
| Camapro Services Inc. | 3141, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2008-08-22 |
| 6798641 Canada Inc. | 3081 Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2007-06-29 |
| Camapro Solutions Inc. | 3141 Rue Du Gadelier, Saint Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-11-30 |
| Virtual Eye Care Md Inc. | 3200 Blv. De Boucherville, St-bruno, QC J3V 0A5 | 2006-06-07 |
| Virtual Eyes Md Inc. | 3200 Blv. De Bourcheville, St. Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-04-21 |
| Find all corporations in postal code J3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| COLLEEN REAVELL | 1190, RUE BERNIER, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 3W8, Canada |
| City | ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE |
| Post Code | J3V 3W8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Clinique Dentaire S BarÉ Inc. | 550 Jean-d'estrees Street, Suite 603, Montreal, QC H3C 6W1 | |
| Clinique Dentaire Beaudoin Inc. | 17, Rue Cauchy, LГ©vis, QC G6V 5C8 | 2008-10-02 |
| Clinique Dentaire Allen & AssociГ©s Inc. | 63, Rue Boisclerc, QuГ©bec, QC G1L 1Z1 | 2009-11-24 |
| Clinique Dentaire David CÔtÉ Inc. | 80 Rue Belleau, Gatineau, QC J9A 1H1 | 2016-12-16 |
| Atelier Du Sourire Inc., Clinique Dentaire | 512 Du Sud, Cowansville, QC J2K 2X8 | 2004-06-21 |
| Clinique Dentaire Dr Maxime St-gelais Inc. | 373, Rue Seigneuriale, QuГ©bec, QC G1C 3P7 | 2008-08-28 |
| Clinique Dentaire Sylvie Groleau Inc. | 58, Rue Pie Xi, Thetford Mines, QC G6G 3M9 | 2009-11-25 |
| Clinique Dentaire Du Plateau Inc. | 525, Chemin Vanier, Gatineau, QC J9J 1Z4 | 2016-09-27 |
| Clinique Dentaire St-sacrement Inc. | 814 Holland, Quebec, QC G1S 3S2 | 1979-06-26 |
| Clinique Dentaire Pepin Inc. | 860, Rue Notre-dame, Lavaltrie, QC J5T 1L4 | 1983-01-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on CLINIQUE DENTAIRE COLLEEN REAVELL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.