EUROPEAN RENEWABLE ENERGY ADVISORS LTD. (Corporation# 7079231) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 18, 2008.
| Corporation ID | 7079231 |
| Business Number | 830144697 |
| Corporation Name | EUROPEAN RENEWABLE ENERGY ADVISORS LTD. |
| Registered Office Address |
5300, Boul. Des Galeries Suite 210 QuÉbec QC G2K 2A2 |
| Incorporation Date | 2008-11-18 |
| Dissolution Date | 2009-12-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICARDO CAMBRA | 5300 DES GALERIES, 210, QUEBEC QC G2K 2A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-18 | current | 5300, Boul. Des Galeries, Suite 210, QuÉbec, QC G2K 2A2 |
| Name | 2008-11-18 | current | EUROPEAN RENEWABLE ENERGY ADVISORS LTD. |
| Status | 2009-12-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-11-24 | 2009-12-04 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2008-11-18 | 2009-11-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-12-04 | Dissolution | Section: 211 |
| 2009-11-24 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2008-11-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Courvie Atlantique Inc. | 5300, Boul. Des Galeries, Bureau 200, Quebec, QC G2K 2A2 | 1997-03-31 |
| Alfa Engineering S.a. Corp. | 5300, Boul. Des Galeries, #210, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2007-02-09 |
| Bakir Management Ltd. | 5300, Boul. Des Galeries, Bureau 210, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2011-11-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8875278 Canada Inc. | 5300 Boul Des Galeries #450, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2014-05-02 |
| 8422265 Canada Inc. | 5300, Boulevard Des Galeries, Bureau 210, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2013-02-01 |
| 8289948 Canada Inc. | 5300 Boul. Des Galeries, Bureau 450, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2012-09-06 |
| Eurasian Metal Company Investment Ltd. | 5300, Boul. Des Galeries, Suite 210, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2011-09-26 |
| Canadian Trading Services Company C.t.s.c. Ltd. | 5300, Boul. Des Galeries, #210, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2011-06-08 |
| 7346662 Canada Inc. | 5300 Boul Des Galeries, Bureau 210, Quebec, QC G2K 2A2 | 2010-03-08 |
| Pladoo Management Inc. | 210-5300 Boul. Des Galeries, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2008-07-22 |
| Bbb Big Blue Brokerage Ltd. | 5300 Boul. Des Galeries, #210, QuГ©bec, QC G2K 2A2 | 2008-05-28 |
| Progestion Informatique Inc. | 5300, Boulevard Des Galeries, Suite 210, QuÉbec, QC G2K 2A2 | 2001-12-31 |
| Cartier Partners Financial Ltd. | 5300 Des Galeries Boulevard, Suite 200, Quebec, QC G2K 2A2 | 1986-02-19 |
| Find all corporations in postal code G2K 2A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICARDO CAMBRA | 5300 DES GALERIES, 210, QUEBEC QC G2K 2A2, Canada |
| City | QUÉBEC |
| Post Code | G2K 2A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Siemens Gamesa Renewable Energy Canada Limited | 1577 North Service Road East, Oakville, ON L6H 0H6 | |
| Eth-al Renewable Energy Inc. | 55 Cameron Road, Rr # 3, Cornwall, PE C0A 1H0 | 2005-03-30 |
| Lark Renewable Energy Inc. | 257 Mccraney St W, Oakville, ON L6H 3A9 | 2016-11-28 |
| Molson Renewable Energy Inc. | 314 Avondale Ave., Ottawa, ON K1Z 7G8 | 2014-01-27 |
| Sky Renewable Energy Ltd. | 275 Renfrew Drive, Suite 104, Markham, ON L3R 0C8 | 2015-08-28 |
| Renewable Free Energy Foundation | 11 Rue Rose, Magog, QC J1X 6B7 | 2011-06-27 |
| Link Renewable Energy Inc. | 1726 Bayview Ave, Toronto, ON M4G 3C4 | 2005-11-03 |
| Gpg Renewable Energy Ventures Inc. | 11-1912 Rue Du Caribou, Longueuil, QC J4N 1P5 | 2019-01-31 |
| Moebius Renewable Energy Inc. | 840 Leonard Street, Cobourg, ON K9A 5Y7 | 2009-02-03 |
| Azaad Renewable Energy Ltd. | 12440 75 Avenue, Surrey, BC V3W 0R5 | 2015-04-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on EUROPEAN RENEWABLE ENERGY ADVISORS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.