black tiger cleaning services inc. (Corporation# 7079095) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 17, 2008.
| Corporation ID | 7079095 |
| Business Number | 831156492 |
| Corporation Name | black tiger cleaning services inc. |
| Registered Office Address |
28 Dallyn Cres Scarborough ON M1K 4V9 |
| Incorporation Date | 2008-11-17 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RODRIGUE FRANCOIS | 28 DALLYN CRES, SCARBOROUGH ON M1K 4V9, Canada |
| RODRIGUE FRANCOIS | 28 DALLYN CRES, SCARBOROUGH ON M1K 4V9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-17 | current | 28 Dallyn Cres, Scarborough, ON M1K 4V9 |
| Name | 2008-11-17 | current | black tiger cleaning services inc. |
| Status | 2011-12-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-17 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 28 DALLYN CRES |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1K 4V9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Black Tiger Security Counsulting Inc. | 28 Dallyn Cres, Scarborough, ON M1K 4V9 | 2008-09-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7242263 Canada Inc. | 26 Dallyn Crescent, Toronto, ON M1K 4V9 | 2009-09-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kahuta Transportation Inc. | 317-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-09-17 |
| 12184711 Canada Inc. | 550 Birchmount Road Unit 709, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-08 |
| Ascentbridge Canada Inc. | 308-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2019-04-05 |
| Abeyan Trade Inc. | 806-550 Birchmount Road, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2018-02-22 |
| 10220442 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, # 414, Scarborugh, ON M1K 0A4 | 2017-05-03 |
| Canadawide Fresh Coffee Inc. | 204-550 Birchmount Rd, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2014-02-03 |
| 11825836 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-01-05 |
| Krada Studio Inc. | 550 Birchmount Road, Suite 606, Scarborough, ON M1K 0A4 | 2020-02-04 |
| 12223279 Canada Inc. | 550 Birchmount Road, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-07-24 |
| Emigration Channel Inc. | 550 Birchmount Road, Unit 414, Toronto, ON M1K 0A4 | 2020-09-14 |
| Find all corporations in postal code M1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RODRIGUE FRANCOIS | 28 DALLYN CRES, SCARBOROUGH ON M1K 4V9, Canada |
| RODRIGUE FRANCOIS | 28 DALLYN CRES, SCARBOROUGH ON M1K 4V9, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1K 4V9 |
| Category | cleaning |
| Category + City | cleaning + SCARBOROUGH |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Black Tiger-white Tiger Style Inc. | 4951 Rue Ontario Est, Suite # 117, Montreal, QC H1V 1M3 | 2004-06-30 |
| Black Tiger Transport Canada Inc. | 256 Kenora Ave, Hamilton, ON L8E 3Y4 | 2017-12-12 |
| Black Tiger Towing & Trucking Ltd. | 16 Hollybush St, Brampton, ON L6R 1A5 | 2015-09-16 |
| Black Tiger Security Counsulting Inc. | 28 Dallyn Cres, Scarborough, ON M1K 4V9 | 2008-09-29 |
| Black Tiger Productions Inc. | 390 Grosvenor, Westmount, QC H3Z 2M2 | 1981-02-20 |
| Gestion Le Red Tiger Inc. | 1201, Boulevard De Maisonneuve Est, MontrГ©al, QC H2X 2A1 | 2020-01-14 |
| Cleaning A-z - Residential and Commercial Cleaning Services Incorporated | 507 Upper Horning Road, Hamilton, ON L9C 7P7 | 2019-07-15 |
| Black & White Cleaning Ltd. | 330 5rd Ave South West, Suite 300, Calgary, AB T2P 0L4 | 1979-04-09 |
| Tiger Technology Holdings Canada Inc. | 4350 Sherbrooke Street West, Suite 414, Westmount, QC H3Z 1E3 | 2005-08-23 |
| Go-green Cleaning Janitorial Services Incorporated | 105 Consumers Drive, Whitby, ON L1N 1C4 | 2013-10-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on black tiger cleaning services inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.