7078871 CANADA INCORPORATED (Corporation# 7078871) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 17, 2008.
| Corporation ID | 7078871 |
| Business Number | 832039424 |
| Corporation Name | 7078871 CANADA INCORPORATED |
| Registered Office Address |
600 Fleet Street Suite 2002 Toronto ON M5V 1B7 |
| Incorporation Date | 2008-11-17 |
| Dissolution Date | 2011-12-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROSHAN SINGH | 600 FLEET STREET, SUITE 2002, TORONTO ON M5V 1B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-11-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-11-17 | current | 600 Fleet Street, Suite 2002, Toronto, ON M5V 1B7 |
| Name | 2008-11-17 | current | 7078871 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2011-12-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-07-13 | 2011-12-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-11-17 | 2011-07-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-12-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-11-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6810667 Canada Inc. | 600 Fleet Street, Site 2106, Toronto, ON M5V 1B7 | 2007-07-20 |
| Vesna Business Consulting Inc. | 600 Fleet Street, Suite 2308, Toronto, ON M5V 1B7 | 2013-01-01 |
| Nagadya Services Inc. | 600 Fleet Street, Suite 3201, Toronto, ON M5V 1B7 | 2015-03-03 |
| Brooks Labs Management Consulting Inc. | 600 Fleet Street, Apt. 628, Toronto, ON M5V 1B7 | 2017-05-15 |
| Day Dreamers Club Limited | 600 Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2017-09-11 |
| 10731315 Canada Inc. | 600 Fleet Street, Unit 2608, Toronto, ON M5V 1B7 | 2018-04-13 |
| 10917290 Canada Inc. | 600 Fleet Street, Unit 904, Toronto, ON M5V 1B7 | 2018-07-26 |
| Qwaly Inc. | 600 Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2018-11-28 |
| Day Dreamers Foundation | 600 Fleet Street, Unit 1805, Toronto, ON M5V 1B7 | 2019-01-19 |
| Alio Agency Inc. | 600 Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2020-11-18 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Soft Dough Co. Bakery Ltd. | 600 Fleet Street Unit 2306, Toronto, ON M5V 1B7 | 2020-11-08 |
| Two Moon Homes Ltd. | 1116-600 Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2020-07-16 |
| Metal Powder Tech Inc. | 2407 - 600 Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2020-03-26 |
| Slanted Frame Consulting Inc. | 2211-600 Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2019-08-15 |
| Wanderbugg Inc. | Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2018-11-05 |
| We Represent Inc. | 600 Fleet Street, Unit 216, Toronto, ON M5V 1B7 | 2018-09-20 |
| 10770388 Canada Inc. | 806- 600 Fleet Street, Toronto, ON M5V 1B7 | 2018-05-07 |
| Morning Bird Pictures Inc. | 600 Fleet Street, Unit 1115, Toronto, ON M5V 1B7 | 2018-01-15 |
| Ideaone Inc. | 600 Fleet St., Suite 2108, Toronto, ON M5V 1B7 | 2017-12-22 |
| 10499404 Canada Incorporated | 600 Fleet Street Suite 1601, Toronto, ON M5V 1B7 | 2017-11-16 |
| Find all corporations in postal code M5V 1B7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROSHAN SINGH | 600 FLEET STREET, SUITE 2002, TORONTO ON M5V 1B7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 | |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 7078871 CANADA INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.