6978886 CANADA INC. (Corporation# 6978886) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2008.
| Corporation ID | 6978886 |
| Business Number | 804004554 |
| Corporation Name | 6978886 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4412 Saint-urbain MontrГ©al QC H2W 1V8 |
| Incorporation Date | 2008-05-20 |
| Dissolution Date | 2019-03-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| THOMAS TSIGARAS | 6160 RUE DE BECASSEAU, SAINTE-ROSE QC H7L 5Y5, Canada |
| ANGELO TSIGARAS | 4412 SAINT-URBAIN, MONTRÉAL QC H2W 1V8, Canada |
| ANTONIOS TSIGARAS | 4441, RUE FAFARD, LAVAL QC H7T 1Z4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-20 | current | 4412 Saint-urbain, MontrГ©al, QC H2W 1V8 |
| Name | 2008-05-20 | current | 6978886 CANADA INC. |
| Status | 2019-03-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-24 | 2019-03-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-10-27 | 2018-10-24 | Active / Actif |
| Status | 2016-10-20 | 2016-10-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-11-21 | 2016-10-20 | Active / Actif |
| Status | 2014-10-21 | 2014-11-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-11-30 | 2014-10-21 | Active / Actif |
| Status | 2011-11-15 | 2011-11-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-20 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-03-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-06-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-05-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-05-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Henri Financial Technologies Inc. | 4490 St-urbain, 204, Montreal, QC H2W 1V8 | 2020-07-30 |
| 11065319 Canada Inc. | 4416 Rue Saint-urbain, MontrГ©al, QC H2W 1V8 | 2018-10-26 |
| Horizon Global Network Cdn Corp. | 4490 Saint-urbain, #305, Montreal, QC H2W 1V8 | 2009-03-05 |
| Gestion Securactif Inc. | 4490 St-urbain, Apartment 204, Montreal, QC H2W 1V8 | 1987-06-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-michel Ravon Productions Inc. | 4225 Rue St-dominique, App. 612, Montreal, QC H2W 2T5 | 1997-06-05 |
| Du Vert Au Rouge Inc. | 202-3762, Rue Saint-dominique, MontrГ©al, QC H2W 0A2 | 2014-10-29 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-laurent, #42017, MontrГ©al, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-anne, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Cursuum Inc. | 66, Marie-anne Est, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2013-04-23 |
| Ngo Studios Inc. | 15, Rue Marie-anne Ouest Suite 502, Montreal, QC H2W 1B6 | 2011-11-11 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Intema Solutions Inc. | 15 Marie-anne Street West, Suite 200, Montreal, QC H2W 1B6 | |
| 9892834 Canada Inc. | 101 Marie-anne Street W., Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-09-02 |
| 9646132 Canada Inc. | 101 Marie-anne West, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-02-26 |
| Find all corporations in postal code H2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| THOMAS TSIGARAS | 6160 RUE DE BECASSEAU, SAINTE-ROSE QC H7L 5Y5, Canada |
| ANGELO TSIGARAS | 4412 SAINT-URBAIN, MONTRÉAL QC H2W 1V8, Canada |
| ANTONIOS TSIGARAS | 4441, RUE FAFARD, LAVAL QC H7T 1Z4, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H2W 1V8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6978886 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.