JSU CREATIVE INC. (Corporation# 6978771) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2008.
| Corporation ID | 6978771 |
| Business Number | 804008357 |
| Corporation Name |
JSU CREATIVE INC. CRÉATIF JSU INC. |
| Registered Office Address |
1000, De La GauchetiГЁre Street West Suite 2900 MontrГ©al QC H3B 4W5 |
| Incorporation Date | 2008-05-20 |
| Dissolution Date | 2014-10-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSHUA LEVY | 5910 AVE BEETHOVEN, COTE-ST-LUC QC H4W 3H9, Canada |
| DAVID FISHER | 66 FREDMIR STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-20 | current | 1000, De La GauchetiГЁre Street West, Suite 2900, MontrГ©al, QC H3B 4W5 |
| Name | 2008-05-20 | current | JSU CREATIVE INC. |
| Name | 2008-05-20 | current | CRÉATIF JSU INC. |
| Status | 2014-10-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-20 | 2014-10-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-15 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2008-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2009-10-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-10-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jsu Creative Inc. | 20 Rue Hazelwood, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2N6 | 2019-07-02 |
| Address | 1000, De La GauchetiГЁre Street West |
| City | MontrГ©al |
| Province | QC |
| Postal Code | H3B 4W5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mnc Capital One Inc. | 1000, De La GauchetiГЁre Street West, Suite 2900, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2006-02-17 |
| Wieland-davco Quebec Inc. | 1000, De La GauchetiГЁre Street West, Suite 2900, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 1983-10-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Next Chapter Development Inc. | 1000 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, Bureau 2400, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2020-11-19 |
| 11985841 Canada Inc. | 1000 Rue De La GauchetiГЁre O, Suite 2400, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2020-03-31 |
| Rein360 Inc. | 3700-1000 De La GauchetiГЁre West, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2019-07-19 |
| 11499319 Canada Corp. | 200-1000 De La Gauchetiere Street West, Montreal, QC H3B 4W5 | 2019-07-05 |
| Barkstage Inc. | 24-1000 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2019-05-06 |
| 11323075 Canada Inc. | App 2448, 1000 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2019-03-27 |
| 11188291 Canada Inc. | 1000 De La Gauchetiere O, Suite 1200, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2019-01-09 |
| 11180886 Canada Inc. | 3700-1000 Rue De La GauchetiГЁre West, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2019-01-07 |
| Canadian International Investment Management Ltd. | 1000 Rue De La GauchetiГЁre O, 2456, MontrГ©al, QC H3B 4W5 | 2018-08-09 |
| Fonds Cgc - Cgc Fund | 3500 - 1000 Rue De La GauchetiГЁre Ouest, Montreal, QC H3B 4W5 | 2017-11-09 |
| Find all corporations in postal code H3B 4W5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSHUA LEVY | 5910 AVE BEETHOVEN, COTE-ST-LUC QC H4W 3H9, Canada |
| DAVID FISHER | 66 FREDMIR STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2R3, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H3B 4W5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dvo Creative, Inc. | 10 Morrison St, Unit 809, Toronto, ON M5V 2T8 | 2010-03-22 |
| Creative Co-lab Inc. | 1138 Bolton Road, North Augusta, ON K0G 1R0 | 2017-01-05 |
| Sj Outdoor Creative Decor Inc. | 81 Hymus Blvd, Pointe-claire, QC H9R 1E2 | 2010-12-02 |
| Thirty Turtle Creative Inc. | 4400 Champlain Boulevard, Suite 214, Verdun, QC H4G 1A9 | 2020-03-05 |
| Foundation for Arts and Creative Enrichment | 20 Saunders Avenue, Toronto, ON M6R 1B8 | 2003-05-30 |
| Creative Housing Community Development Corporation | 505 Burrard Street, Suite 1100, Vancouver, BC V7X 1M5 | 2019-05-09 |
| Ponte Creative Content On Demand Inc. | Querbes, MontrГ©al, QC H2V 3W8 | 2018-05-01 |
| Q Creative Marketing Inc. | 5790 Einstein, Montreal, QC H4W 2Y6 | 2002-01-10 |
| Cubb CrГ©atif Inc. | 403, D'orleans, Saint Lambert, QC J4S 1Y1 | 2013-03-26 |
| Agence Octopus Ventes & Marketing CrÉatif Inc. | 5070, Rue Des Ardennes, Montréal, QC H1G 2H8 | 2014-02-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on JSU CREATIVE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.