Frontier Wireless Inc. (Corporation# 6978673) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 20, 2008.
| Corporation ID | 6978673 |
| Business Number | 840771026 |
| Corporation Name | Frontier Wireless Inc. |
| Registered Office Address |
R,r#1 371 Sarles Stirling ON K0K 3E0 |
| Incorporation Date | 2008-05-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KENNETH MICHAEL SINE | R,R#1, 371 SARLES, STIRLING ON K0K 3E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-20 | current | R,r#1, 371 Sarles, Stirling, ON K0K 3E0 |
| Name | 2008-05-20 | current | Frontier Wireless Inc. |
| Status | 2011-11-29 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-11-15 | 2011-11-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-20 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-05-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-09-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-09-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2 Runners & Co Inc. | 547 Clearview Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-10-04 |
| Bosiak Construction Ltd. | 215 Henry Street, Box 147, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-08-31 |
| For Our Future | 9556 Hwy 62, Belleville, ON K0K 3E0 | 2020-06-10 |
| Opsec Protective Services Canada Ltd. | 17 Halloway Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-04-29 |
| Willows Green Permaculture | 557 Marsh Hill Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2020-02-08 |
| Justin Wardhaugh Trucking Inc. | 515 Oak Lake Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2019-03-04 |
| Air and Space Educational Services Inc. | 9 Grandview Court, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-12-19 |
| 11129368 Canada Inc. | 366 Mcgee Rd, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-12-04 |
| Freedom Farms Animal Sanctuary | 424 Sine Road, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-10-16 |
| Bella Vista Cannabis Ltd. | 1186 Hoover Road, Rr #3, Stirling, ON K0K 3E0 | 2018-06-28 |
| Find all corporations in postal code K0K 3E0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KENNETH MICHAEL SINE | R,R#1, 371 SARLES, STIRLING ON K0K 3E0, Canada |
| City | STIRLING |
| Post Code | K0K 3E0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Stores Frontier Inc. | 9577 Cote De Liesse, Dorval, QC H9P 1A3 | 1990-08-29 |
| Les Stores Frontier Inc. | 9577 Cote De Liesse Road, Montreal, QC H9P 1A3 | |
| La Societe Noix & Fruit Frontier Limitee | 1450 Lodestar Road, Unit 12, Toronto, ON M3J 3C1 | |
| Arilia Wireless Inc. | Suite 800, 1090 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 3V7 | |
| Tallysman Wireless Inc. | 770 Palladium Drive, 4th Floor, Ottawa, ON K2V 1C8 | |
| Mars Wireless Services Incorporated | 3250 Bentley Drive, Unit # 83, Mississauga, ON L5M 0P7 | 2013-01-17 |
| Datacom Wireless Corporation | 1155 Boul. RenÉ-lÉvesque Ouest, #3100, Montreal, QC H3B 2S6 | 1999-12-29 |
| Les Communications Wireless-zone Inc. | 5954 Metropolitan Street East, Montreal, QC H1S 1A9 | 1996-04-25 |
| Corporation Datacom Wireless | 440 Armand Frappier, Bureau 350, Laval, QC H7V 4A6 | |
| Advantech Wireless Research Inc. | 16713 Boul. Hymus, Kirkland, QC H9H 5M8 |
Please comment or provide details below to improve the information on Frontier Wireless Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.