Clinique Yvonne Lombard Clinic LtГ©e (Corporation# 6978487) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2008.
| Corporation ID | 6978487 |
| Business Number | 804007755 |
| Corporation Name | Clinique Yvonne Lombard Clinic LtГ©e |
| Registered Office Address |
38 Colonial Ave. North Chegoggin NS B5A 5K5 |
| Incorporation Date | 2008-05-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YVONNE LOMBARD | 38 Colonial Ave, North Chegoggin, Yarmouth Co NS B5A 5K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-06-04 | current | 38 Colonial Ave., North Chegoggin, NS B5A 5K5 |
| Address | 2008-05-19 | 2014-06-04 | 381, Chemin New Edinburg, B.p. 25a, Rr # 1, Weymouth, NS B0W 3T0 |
| Name | 2008-05-19 | current | Clinique Yvonne Lombard Clinic LtГ©e |
| Status | 2008-05-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 38 COLONIAL AVE. |
| City | NORTH CHEGOGGIN |
| Province | NS |
| Postal Code | B5A 5K5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9699112 Canada Corporation | 2 Heritage St, North Chegoggin, NS B5A 5K5 | 2016-04-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rennduprat Design and Fabrication Inc. | 94 Main Street, Yarmouth, NS B5A 1B6 | |
| Saemed Ltd. | 225 Main Street, Yarmouth, NS B5A 1C6 | 2015-11-02 |
| Y Spa Hotels & Resorts Ltd. | 225 Main Street, Yarmouth, NS B5A 1C6 | 2016-03-06 |
| Ignite Labs Atlantic Inc. | 208 Main Street, Yarmouth, NS B5A 1C8 | |
| Harbour Authority of Sandford | 230, Main Street, Jackson Building, Yarmouth, NS B5A 1C9 | 1991-03-18 |
| Kespu'kwitk Metis Council | 342 Main Street, Yarmouth, NS B5A 1E6 | 2007-05-22 |
| Clare Pharmacy Limited | 381 Main St., Yarmouth, NS B5A 1G1 | |
| Ocean Agri-food Solutions Ltd. | 17 Caie Crescent, Yarmouth, NS B5A 1N5 | 2008-11-28 |
| C2 Xpresso Inc. | 33 Park Street, Yarmouth, NS B5A 2A6 | 2018-01-05 |
| Island Earth Solar Inc. | 14b High St., Yarmouth, NS B5A 2C1 | 2006-05-08 |
| Find all corporations in postal code B5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YVONNE LOMBARD | 38 Colonial Ave, North Chegoggin, Yarmouth Co NS B5A 5K5, Canada |
| City | NORTH CHEGOGGIN |
| Post Code | B5A 5K5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Yvonne E Caprin Products Inc. | 452 Duhamel, Bedford, QC J0J 1A0 | 1996-10-08 |
| Clinique Caybellah Clinic Ltd. | 841 Sydney St, Cornwall, ON K6H 7L2 | 2016-03-27 |
| Clinique 3d Ortho Clinic Inc. | 9300 Rue Des Rubanier, Brossard, QC J4X 2Y3 | 2016-02-25 |
| Clinic 39 Inc. | 81a, Rue St Vincent, Suite 102, Ste Agathe Des Monts, QC J8C 2A5 | 2013-09-11 |
| Clinique MГ©dicale Adn Inc. | 273, Rue BruyГЁre, Ottawa, ON K1N 5E5 | 2017-03-10 |
| Reach Clinic | 190 O'neil Drive East, Sudbury, ON P3L 1G8 | 2016-06-22 |
| Clinique De Sante Tai-e Inc. | 3293 Place De Chadel, Montreal, QC H3M 1E1 | 2006-06-05 |
| Cma - Associated Medical Clinic Inc. | 2600 Rue Trudeau, St-hyacinthe, QC | 1977-12-30 |
| Clinique Veterinaire Chomedey Animal Clinic Inc. | 1520 Matane, Laval, QC H7Y 1X7 | 1977-07-29 |
| The Financial Clinic Inc. | 103 - 1803 St-joseph Blvd., Orleans, ON K1C 6E7 | 2010-03-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Clinique Yvonne Lombard Clinic LtГ©e.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.