6978410 CANADA INC. (Corporation# 6978410) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 18, 2008.
| Corporation ID | 6978410 |
| Business Number | 804665214 |
| Corporation Name | 6978410 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2277 Oxford Montreal, Quebec QC H4A 2X7 |
| Incorporation Date | 2008-05-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LEIF O.G. DAHLBERG | 2277 Oxford, MONTREAL, QUEBEC QC H4A 2X7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-06-02 | current | 2277 Oxford, Montreal, Quebec, QC H4A 2X7 |
| Address | 2008-05-18 | 2015-06-02 | 3119 The Boulevard, Montreal, Quebec, QC H3Y 1R8 |
| Name | 2008-05-18 | current | 6978410 CANADA INC. |
| Status | 2008-05-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-31 | Amendment / Modification | |
| 2008-05-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-01-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-12-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2277 Oxford |
| City | Montreal, Quebec |
| Province | QC |
| Postal Code | H4A 2X7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| StГ©phane Charron Io Inc. | 2183 Av D'oxford, Montreal, QC H4A 2X7 | 2016-01-05 |
| Howard Mitnick Medical Services Inc. | 2167 D'oxford Avenue, Montreal, QC H4A 2X7 | 2014-10-22 |
| Consultation Ti-wave Inc. | 2201 Avenue Oxford, MontrГ©al, QC H4A 2X7 | 2011-07-06 |
| 4409043 Canada Inc. | 2167 Oxford, Montreal, QC H4A 2X7 | 2007-02-05 |
| Mreach Communications Inc. | 2137 Rue Oxford, Apt. 302, MontrГ©al, QC H4A 2X7 | 2006-08-31 |
| Urbanhanded Works Inc. | 2309 Oxford Avenue, MontrГ©al, QC H4A 2X7 | 2005-01-07 |
| Les Exportations De Fibres Alpex Ltee | 2285 Oxford, Montreal, QC H4A 2X7 | 1991-11-27 |
| Productions Creon (1991) Inc. | 2221, Oxford Avenue, Montreal, QC H4A 2X7 | 1991-01-08 |
| Balmark Euro Inc. | 2285 Oxford, Montreal, QC H4A 2X7 | 2002-11-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LEIF O.G. DAHLBERG | 2277 Oxford, MONTREAL, QUEBEC QC H4A 2X7, Canada |
| City | Montreal, Quebec |
| Post Code | H4A 2X7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6978410 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.