PINNACLE EVENTS INC. (Corporation# 6978312) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2008.
| Corporation ID | 6978312 |
| Business Number | 804202554 |
| Corporation Name | PINNACLE EVENTS INC. |
| Registered Office Address |
17 Links Drive South Ashton ON K0A 1B0 |
| Incorporation Date | 2008-05-17 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| COLLEEN LYLE | 17 LINKS DRIVE SOUTH, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-17 | current | 17 Links Drive South, Ashton, ON K0A 1B0 |
| Name | 2008-05-17 | current | PINNACLE EVENTS INC. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-17 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Thrival Being Corp. | 727 Richmond Road Rr3, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-11-01 |
| 12446774 Canada Incorporated | 111 Silver Fox Way, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-10-26 |
| 12342251 Canada Inc. | 551 Richmond Road, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-09-15 |
| Acst Consulting Inc. | 277 Ridgemont Drive, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-09-01 |
| 12303299 Canada Inc. | 3678 Ashton Station Road, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-08-29 |
| 12266831 Canada Association | 250 Kidd Rd, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-08-13 |
| Markably Inc. | 8772 Mclinton Road, Ottawa, ON K0A 1B0 | 2020-06-30 |
| Market Hut Products, Inc. | 630 Richmond Rd., Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-06-27 |
| 12103567 Canada Inc. | 47 Canadian Drive, Ottawa, ON K0A 1B0 | 2020-06-03 |
| Backyards Beautiful Inc. | 271 Ashton Creek Crescent, Ashton, ON K0A 1B0 | 2020-04-30 |
| Find all corporations in postal code K0A 1B0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| COLLEEN LYLE | 17 LINKS DRIVE SOUTH, ASHTON ON K0A 1B0, Canada |
| City | ASHTON |
| Post Code | K0A 1B0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation De L'ecole Pinnacle Inc. | 111 Rue Riviere, Cowansville, QC J2K 1M7 | 1988-05-27 |
| Pinnacle Fibers Inc. | 647 Victoria, Suite 200, St-lambert, QC J4P 2J7 | 2004-03-22 |
| Pinnacle Global Properties Inc. | 555 Legget Drive, Suite 304, Tower A, Ottawa, ON K2K 2X3 | 2013-01-21 |
| Consultants En Hotellerie Pinnacle (international) Ltee | 5555 Calgary Trail S., Suite 1340, Edmonton, AB T6H 5P9 | 1989-05-01 |
| Camp Ordinateur Pinnacle Inc. | Stanstad College, Stanstead, QC J0B 3E0 | 1983-02-15 |
| Pinnacle Ecological Ink Canada Inc. | 336 Rue De Marseille, Ste-julie, QC J3E 2C5 | 1993-11-22 |
| Pinnacle Eservices Inc. | 2231 Eglinton Ave East, Unit G10, Scarborough, ON M1K 2M8 | |
| Pinnacle Erp Solutions Inc. | 138-1188 Union Avenue, Montreal, QC H3B 0E5 | 2013-09-17 |
| Pinnacle Industries Inc. | 49 Linwood Cres, Mount-royal, QC H2P 1J1 | 1984-08-10 |
| Pinnacle Foods Canada Corporation | 100 King Street West, Suite 3400, 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1A4 |
Please comment or provide details below to improve the information on PINNACLE EVENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.