EVERGREEN PAGES LTD. (Corporation# 6978291) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2008.
| Corporation ID | 6978291 |
| Business Number | 804216158 |
| Corporation Name | EVERGREEN PAGES LTD. |
| Registered Office Address |
54 Reigate Ave Brampton ON L6V 2E3 |
| Incorporation Date | 2008-05-17 |
| Dissolution Date | 2014-05-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GURBHEJ SIDHU | 21 EGYPT DR., BRAMPTON ON L6R 2N6, Canada |
| DEEPAK MARWAHA | 54 REIGATE AVE., BRAMPTON ON L6V 2E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-17 | current | 54 Reigate Ave, Brampton, ON L6V 2E3 |
| Name | 2008-05-17 | current | EVERGREEN PAGES LTD. |
| Status | 2014-05-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-17 | 2014-05-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-05-29 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2008-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-06-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-07-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-07-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9157905 Canada Inc. | 36 Reigate Avenue, Brampton, ON L6V 2E3 | 2015-01-19 |
| 8024073 Canada Inc. | 30 Reigate Ave, Brampton, ON L6V 2E3 | 2011-11-16 |
| 12152461 Canada Inc. | 36 Reigate Avenue, Brampton, ON L6V 2E3 | 2020-06-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| 9295437 Canada Incorporated | 20 Shediac Rd, Brampton, ON L6V 0V9 | 2015-05-13 |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Ck Global Marketing Inc. | 9418 Chinguacousy Rd N, Brampton, ON L6V 1A1 | 2004-04-27 |
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Find all corporations in postal code L6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GURBHEJ SIDHU | 21 EGYPT DR., BRAMPTON ON L6R 2N6, Canada |
| DEEPAK MARWAHA | 54 REIGATE AVE., BRAMPTON ON L6V 2E3, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V 2E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Yellow Pages Limited | 16 Place Du Commerce, Montreal, QC H3E 2A5 | 2014-12-18 |
| Yellow Pages Limited | 2.300-1751 Richardson Street, Montreal, QC H3K 1G6 | |
| Yellow Pages Group Corp. | 16, Place Du Commerce, Ile De Soeurs, Verdun, QC H3E 2A5 | |
| Groupe PensionnГ©s Pages Jaunes | 67 Catering Rd, Sutton West, ON L0E 1R0 | 2012-11-30 |
| Yellow Pages Homes Limited | 2.300-1751 Richardson Street, Montreal, QC H3K 1G6 | 2011-03-31 |
| Yellow Pages Holdings Inc. | 199 Bay Street, Suite 5300 Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Pages DÉcor Inc. | 14 Des Sommets Ave., Verdun, QC H3E 2A9 | 2004-10-08 |
| Yellow Pages Digital & Media Solutions Limited | 2.300-1751 Richardson, MontrГ©al, QC H3K 1G6 | |
| Yellow Pages Digital & Media Solutions Limited | 2.300-1751 Richardson, MontrГ©al, QC H3K 1G6 | |
| Yellow Pages Digital & Media Solutions Limited | 2.300-1751 Richardson Street, Montreal, QC H3K 1G6 |
Please comment or provide details below to improve the information on EVERGREEN PAGES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.