InternetHotspot.ca Inc. (Corporation# 6978282) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2008.
| Corporation ID | 6978282 |
| Business Number | 804002418 |
| Corporation Name | InternetHotspot.ca Inc. |
| Registered Office Address |
919, Chipping Park Blvd. Cobourg ON K9A 5H2 |
| Incorporation Date | 2008-05-17 |
| Dissolution Date | 2017-07-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Terry Dillon | 919 Chipping Park Blvd, Cobourg ON K9A 5H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-02-12 | current | 919, Chipping Park Blvd., Cobourg, ON K9A 5H2 |
| Address | 2008-05-17 | 2011-02-12 | 23 Bridge Street West, Unit C, Po Box 847, Bancroft, ON K0L 1C0 |
| Name | 2008-05-17 | current | InternetHotspot.ca Inc. |
| Status | 2017-07-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-17 | 2017-07-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-07-18 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2008-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2016-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-04-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11048082 Canada Corp. | 915 Chipping Park Boulevard, Cobourg, ON K9A 5H2 | 2018-10-17 |
| Multiculturalfirstaid.com | 919 Chipping Park Boulevard, Cobourg, ON K9A 5H2 | 2018-06-14 |
| 10514896 Canada Inc. | 922 Chipping Park Boulevard, Cobourg, ON K9A 5H2 | 2017-11-28 |
| Multiculturalradio.ca | 919 Chipping Park Blvd, Cobourg, ON K9A 5H2 | 2013-04-29 |
| Mullco Industrial Inc. | 922 Chipping Park Blvd., Cobourg, ON K9A 5H2 | 2004-01-29 |
| Mullco Industrial Inc. | 922 Chipping Park Blvd., Cobourg, ON K9A 5H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9631534 Canada Limited | 9 Elgin Street E, Unit 4, Cobourg, ON K9A 0A1 | 2016-02-15 |
| Star Expo Foundation | 402-300 D'arcy Street, Cobourg, ON K9A 0A2 | 2012-02-08 |
| Caritas Nfp Services | 120 University Avenue East, Unit 405, Cobourg, ON K9A 0A9 | 2009-02-23 |
| Probus Canada | 1302-120 University Ave. East, Cobourg, ON K9A 0A9 | 1995-08-01 |
| Ame Microsystems Engineering Ltd. | 903-120 University Ave. East, Cobourg, ON K9A 0A9 | 1982-03-12 |
| Miniveil (canada) Limited | 120 University Avenue E, #6301, Cobourg, ON K9A 0A9 | 1962-03-29 |
| Art De Triomphe Foundation | 120 University Avenue East, Unit 405, Cobourg, ON K9A 0A9 | 2004-09-02 |
| Mibrocorp Inc. | 854 Caddy Drive, Cobourg, ON K9A 0B1 | |
| Camps Brown Inc. | 854 Caddy Drive, Cobourg, ON K9A 0B1 | |
| Ingi Fashion Inc. | 169 Division Street, Unit 202, Cobourg, ON K9A 0B3 | 2019-09-30 |
| Find all corporations in postal code K9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Terry Dillon | 919 Chipping Park Blvd, Cobourg ON K9A 5H2, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on InternetHotspot.ca Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.