MainStream Trucking Inc. (Corporation# 6978169) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2008.
| Corporation ID | 6978169 |
| Business Number | 803517952 |
| Corporation Name | MainStream Trucking Inc. |
| Registered Office Address |
2364 Lakeshore Blvd West Etobicoke ON M8V 1B6 |
| Incorporation Date | 2008-05-16 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SIMON ALEXANDER WALKER | 2364 LAKESHORE BLVD WEST, ETOBICOKE ON M8V 1B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-16 | current | 2364 Lakeshore Blvd West, Etobicoke, ON M8V 1B6 |
| Name | 2008-05-16 | current | MainStream Trucking Inc. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-16 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digital Forms Factory Corporation | 2343 Lake Shore Boulevard West, 303, Toronto, ON M8V 1B6 | 2020-09-18 |
| Waterfall Health Centre Inc. | #4 - 2324 Lake Shore Boulevard West, Toronto, ON M8V 1B6 | 2018-01-17 |
| 9295313 Canada Limited | 2348 Lakeshore Blvd West, Toronto, ON M8V 1B6 | 2015-05-15 |
| 7655649 Canada Inc. | 2360 Lakeshore Blvd. W., Etobicoke, ON M8V 1B6 | 2010-09-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laronde Group Inc. | 80 Marine Parade Dr. Unit 1609, Unit 1609, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-08-19 |
| 12180421 Canada Inc. | 408-80 Marine Parade Dr, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-07-07 |
| Vrais HГ©ros Foundation | 76 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-06-02 |
| Platontech Solution Inc. | #430 - 80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-03-19 |
| Ignite Life Mastery Inc. | 414-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-25 |
| Haute Homes Design Inc. | 80 Marine Parade Drive #606, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-14 |
| Sleepy Bunny Sports and Entertainment, Inc. | 213-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-05-01 |
| Harrison Staffing Inc. | 1002-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2019-01-02 |
| 11168533 Canada Inc. | 805-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-29 |
| 11131389 Canada Inc. | 80 Marine Parade Drive Unit 1901, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SIMON ALEXANDER WALKER | 2364 LAKESHORE BLVD WEST, ETOBICOKE ON M8V 1B6, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M8V 1B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mainstream Metals Inc. | 4350 Harvester Road, Burlington, ON L7L 5S4 | 2013-01-15 |
| Mainstream Sourcing Inc. | 3-a Rue St-joseph, Ste-anne-de-bellevue, QC H9X 1H2 | 2006-03-20 |
| Mainstream It Inc. | 29 Hibiscus Way, Nepean, ON K2J 6A6 | 2019-09-09 |
| Mainstream Bio-manipulation Systems Ltd. | #58 - Rte 672, Vanscoy, SK S0L 3J0 | 1992-04-16 |
| Mainstream Freightliners Inc. | 29 Kitto Court, Brampton, ON L6Y 5A9 | 2018-10-08 |
| Mainstream International Ltd. | 11080 Westminster Hwy, Richmond, BC V6X 1B3 | 2011-09-29 |
| Mainstream Revolution Inc. | 6 Meadowlark Road, Ottawa, ON K1J 8N8 | 2007-03-16 |
| Pacific Mainstream Technologies Inc. | 500 - 616 Main Street, Saskatoon, SK S7H 0J6 | 2008-03-20 |
| Mainstream Eavestroughing Inc. | 151 Bentley Avenue, Unit 5-6, Ottawa, ON K0G 6T7 | 1984-03-22 |
| Mainstream Canada Inc. | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 2003-07-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on MainStream Trucking Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.