Luce and Nance Inc. (Corporation# 6978126) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2008.
| Corporation ID | 6978126 |
| Business Number | 804214757 |
| Corporation Name | Luce and Nance Inc. |
| Registered Office Address |
1699 Jersey Street Suite 1 Orleans ON K4A 4K9 |
| Incorporation Date | 2008-05-16 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUCIA ROSE WAMALA | 6274 CASTILLE COURT, ORLEAMS ON K1C 1X6, Canada |
| NANCY KALINDA | 1699 JERSEY STREET, SUITE 1, ORLEANS ON K4A 4K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-16 | current | 1699 Jersey Street, Suite 1, Orleans, ON K4A 4K9 |
| Name | 2008-05-16 | current | Luce and Nance Inc. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-16 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9518029 Canada Corp. | 1712, Jersey Street, ON K4A 4K9 | 2015-11-20 |
| Executive Dealer Services Inc. | 1709 Mcadam Cr., Orleans, ON K4A 4K9 | 2003-06-24 |
| Jadnet Inc. | 1704 Mcadam Crescent, Orleans, ON K4A 4K9 | 1999-08-27 |
| Day Two Consulting Inc. | 1699, Jersey St, Orleans, ON K4A 4K9 | 2019-08-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUCIA ROSE WAMALA | 6274 CASTILLE COURT, ORLEAMS ON K1C 1X6, Canada |
| NANCY KALINDA | 1699 JERSEY STREET, SUITE 1, ORLEANS ON K4A 4K9, Canada |
| City | Orleans |
| Post Code | K4A 4K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Installations Electriques Aubut Ltee | 267 A Boulevard Ste-luce, Cte Rimouski, Ste-luce, QC | 1979-11-22 |
| Groupe Conseil Gest-mer Inc. | 388 Boul. Ste-luce, Ste-luce Sur Mer, QC G0K 1P0 | 1987-10-29 |
| Transport Ste-luce Inc. | 194 Route 132 Ouest, C.p. 98, Ste-luce, QC G0K 1P0 | 1990-02-09 |
| Les Services Maritimes S.l.d. Inc. | 388 Boul. Ste Luce, C.p. 8, Ste Luce Sur Mer, QC G0K 1P0 | 1983-05-10 |
| Les Importations Ponte Luce Inc. | 11826 De Poutrincourt, Montreal, QC H3M 2A3 | 1979-12-10 |
| Transibec Inc. | 71 Des Erables, Ste-luce, QC G0K 1P0 | |
| Curlzz Inc. | 45 Luce Dr., Ajax, ON L1Z 0K2 | 2017-01-24 |
| La Luce Jewellery Inc. | 597 Compton Crt, Windsor, ON N9E 4P7 | 2019-06-11 |
| Bella Luce Inc. | 328 Lori Ave., Stouffville, ON L4A 6C2 | 2018-03-20 |
| 3539946 Canada Inc. | 470 Rte. 132 Est, C.p. 161, Ste-luce-sur-mer, QC G0K 1P0 | 1998-10-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Luce and Nance Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.