VALO CONSULTING AND SOLUTIONS INC. (Corporation# 6978061) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2008.
| Corporation ID | 6978061 |
| Business Number | 803680412 |
| Corporation Name | VALO CONSULTING AND SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
353 Rebecca Drive Orangeville ON L9W 4P6 |
| Incorporation Date | 2008-05-16 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LASZLO SIMON | 353 REBECCA DRIVE, ORANGEVILLE ON L9W 4P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-16 | current | 353 Rebecca Drive, Orangeville, ON L9W 4P6 |
| Name | 2008-05-16 | current | VALO CONSULTING AND SOLUTIONS INC. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-16 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 353 REBECCA DRIVE |
| City | ORANGEVILLE |
| Province | ON |
| Postal Code | L9W 4P6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Garbor International Consulting & Accountancy Services (gicas) Corporation | 196 Lisa Marie Driver, Orangeville, ON L9W 4P6 | 2019-02-04 |
| 9889990 Canada Inc. | 235 Lisa Marie Dr, Orangeville, ON L9W 4P6 | 2016-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sameer Ahmadi Live Entertainment Inc. | 14 Murray Crt, Orangeville, ON L9W 0A1 | 2019-08-27 |
| Promax Virtual Services Inc. | 1 Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2011-11-15 |
| 12522501 Canada Inc. | 6, Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2020-11-25 |
| 11241001 Canada Inc. | 66 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2019-02-08 |
| Diamond Blackfan Anemia Canada | 67 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2010-04-23 |
| Mcgrann Business Consulting Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2007-03-16 |
| Stellar Cloud Solutions Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2015-09-28 |
| 10188425 Canada Inc. | 136-200 Kingfisher Drive, Mono, ON L9W 0B3 | 2017-04-11 |
| Robert A. Anderson Sales Ltd. | 200 Kingfisher Drive, Unit #94, Mono, ON L9W 0B3 | |
| Canada Grand World Central Corp. | 200 Kingfisher Drive, Unit 136, Mono, ON L9W 0B3 | 2013-12-09 |
| Find all corporations in postal code L9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LASZLO SIMON | 353 REBECCA DRIVE, ORANGEVILLE ON L9W 4P6, Canada |
| City | ORANGEVILLE |
| Post Code | L9W 4P6 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + ORANGEVILLE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Llt Valo Ltd. | 517 Main Street, Port Dover, ON N0A 1N0 | 2019-10-10 |
| Valo Networks Ltd. | 400-4820 Richard Road Sw, Calgary, AB T3E 6L1 | 2019-03-18 |
| Services Valo + Inc. | 203-8180, Chemin Devonshire, Mont-royal, QC H4P 2K3 | 2018-10-31 |
| Solutions EurГЄka Experts-conseils Inc. | 4715 Route 19, Nine Mile Creek, PE C0A 1H2 | 2018-08-16 |
| Tronictel Corporate Consulting Solutions Inc. | 2927 Boul. De La Concorde Est, Suite 209, Laval, QC H7E 2B5 | 2009-06-16 |
| Green Sales and Consulting Solutions Inc. | 4645 Victoria Avenue, Montreal, QC H3W 2M9 | 2008-05-13 |
| Spinnaker Solutions Consulting Services Inc. | 4267 Rue Sainte-catherine, Suite #333, Westmount, QC H3Z 1P7 | 2008-04-01 |
| I C Solutions Consulting Inc. | 54 Allanford Ave, Ottawa, ON K1T 3Z6 | 2013-01-28 |
| E2 Solutions Consulting Inc. | 11 The Palisades, Toronto, ON M6S 2W9 | 2016-01-12 |
| Fractal Consulting Solutions Inc. | 914 Rue Bel-air, Gatineau, QC J8P 7B9 | 2018-03-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on VALO CONSULTING AND SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.