PERFECT EMPLOYMENT SOLUTIONS INC. (Corporation# 6978029) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2008.
| Corporation ID | 6978029 |
| Business Number | 803785351 |
| Corporation Name | PERFECT EMPLOYMENT SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
Laboucane Crescent Fort Mcmurray AB T9K 2M2 |
| Incorporation Date | 2008-05-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PRACHI TOMAR | 128 LABOUCANE CRESCENT, FORT MCMURRAY AB T9K 2M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-16 | current | Laboucane Crescent, Fort Mcmurray, AB T9K 2M2 |
| Name | 2008-05-16 | current | PERFECT EMPLOYMENT SOLUTIONS INC. |
| Status | 2016-12-29 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-10-19 | 2016-12-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-10-16 | 2016-10-19 | Active / Actif |
| Status | 2014-10-16 | 2014-10-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-10-11 | 2014-10-16 | Active / Actif |
| Status | 2013-10-09 | 2013-10-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-16 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-02-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-09-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | LABOUCANE CRESCENT |
| City | FORT MCMURRAY |
| Province | AB |
| Postal Code | T9K 2M2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7869541 Canada Inc. | 128, Laboucane Crescent, Fort Mcmurray, AB T9K 2M2 | 2011-05-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Build & Believe Inc. | 29-98 Wilson Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 0A1 | 2009-07-27 |
| Dymc Investments Inc. | 196 Parry Crescent, Fort Mcmurray, AB T9K 0A4 | 2015-08-17 |
| Mjni Projects Inc. | 196 Parry Crescent, Fort Mcmurray, AB T9K 0A4 | 2019-05-08 |
| Derive Solutions Inc. | 312 - 290 Plamondon Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 0A5 | 2020-10-19 |
| Wfi- Whittle Family Inc. | 363 Plamondon Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 0A7 | 2018-06-15 |
| Fort Mac Hockey Brothers Foundation | 196 Pliska Crescent, Fort Mcmurray, AB T9K 0A8 | 2019-08-08 |
| Alta Vista Homeowners Association Trujillo | 135 Pew Lane, Fort Mcmurray, AB T9K 0A8 | 2018-03-23 |
| Luxicate World Inc. | 309- 185 A Parsons Creek Drive, Fort Mcmurray, AB T9K 0B4 | 2020-06-05 |
| Africa Education Without Borders | 218-185a Parsons Creek Dr, Fort Mcmurray, AB T9K 0B4 | 2015-05-14 |
| Asian Entrepreneur Inc. | 7-237 Parsons Creek Dr, Fort Mcmurray, AB T9K 0B5 | 2017-05-18 |
| Find all corporations in postal code T9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PRACHI TOMAR | 128 LABOUCANE CRESCENT, FORT MCMURRAY AB T9K 2M2, Canada |
| City | FORT MCMURRAY |
| Post Code | T9K 2M2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Perfect Hi-tech It Solutions Inc. | 5-520 Parkside Dr, Waterloo, ON N2L 5E3 | 2020-01-22 |
| Perfect Pushbutton Solutions Inc. | 97 Brock Street South, St Marys, ON N4X 1A6 | 2020-04-01 |
| Perfect Sleep Solutions Wc Inc. | 7845 Queens Cresent, Prince George, BC V2N 3H5 | 2020-03-02 |
| Perfect Mechanical Solutions Ltd. | Unit 44, 1655 Leila Avenue, Winnipeg, MB R2P 1V1 | 2020-10-11 |
| Perfect Pushbutton Solutions Inc. | 97 Brock Street South, 2946, St Marys, ON N4X 1A6 | 2013-05-03 |
| Perfect Computing Solutions (canada) Inc. | 10023 Yonge, Richmond Hill, ON L4C 1T7 | 1992-04-29 |
| Usb Employment Solutions Inc. | 227 Ahmadiyya Ave, Vaughan, ON L6A 3A6 | 2018-04-09 |
| Excel Employment Solutions Ltd. | 18-130 Westmore Dr, Etobicoke, ON M9V 5E2 | 2010-11-05 |
| Advance Employment Solutions Inc. | 22 Elrose Ave, Toronto, ON M9M 2H6 | 2011-06-16 |
| Nbd Employment Solutions Inc. | 30 Canarvan Court, Brampton, ON L6Y 4X5 | 2011-10-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on PERFECT EMPLOYMENT SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.