6977740 CANADA LIMITED (Corporation# 6977740) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2008.
| Corporation ID | 6977740 |
| Business Number | 804212553 |
| Corporation Name | 6977740 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
147 Southlake Blvd Brampton ON L6V 4S3 |
| Incorporation Date | 2008-05-16 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JITENDER SINGH | 147 SOUTHLAKE BLVD, BRAMPTON ON L6V 4S3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-16 | current | 147 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 |
| Name | 2008-05-16 | current | 6977740 CANADA LIMITED |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-16 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2008-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10964778 Canada Inc. | 143 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 | 2018-08-27 |
| 9019847 Canada Inc. | 162 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 | 2014-09-15 |
| Metropolitan Truck & Trailer Inc. | 158 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 | 2011-05-06 |
| Sellotech, Inc. | 160 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 | 2011-01-14 |
| 7320850 Canada Inc. | 143 Southlake Blvd., Brampton, ON L6V 4S3 | 2010-01-27 |
| 7111550 Canada Incorporated | 158 Southlake Boulevard, Brampton, ON L6V 4S3 | 2009-01-21 |
| 6448631 Canada Inc. | 162 South Lake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 | 2005-09-15 |
| 8238391 Canada Inc. | 3, Calm Waters Crescent, Brampton, ON L6V 4S3 | 2012-06-29 |
| 8752915 Canada Limited | 158 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 | 2014-01-10 |
| 9228934 Canada Inc. | 158 Southlake Blvd, Brampton, ON L6V 4S3 | 2015-03-23 |
| Find all corporations in postal code L6V 4S3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JITENDER SINGH | 147 SOUTHLAKE BLVD, BRAMPTON ON L6V 4S3, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V 4S3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 7555130 Canada Limited | 40, Rue Saint-antoine, Gatineau, QC J8T 3L6 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6977740 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.