Pine Valley Mobile Wash Inc. (Corporation# 6977677) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2008.
| Corporation ID | 6977677 |
| Business Number | 804657815 |
| Corporation Name | Pine Valley Mobile Wash Inc. |
| Registered Office Address |
88 Stavely Cres Etobicoke ON M9W 2C8 |
| Incorporation Date | 2008-05-16 |
| Dissolution Date | 2011-04-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NADIA VERRELLI | 169 CABANA DRIVE, NORTH YORK ON M9L 1L2, Canada |
| CHOUDHARY FAREED HUSSAIN CHEEMA | 88 STAVELY CRESCENT, ETOBICOKE ON M9W 2C8, Canada |
| NAEEM ISMAT CHEEMA | 88 STAVELY CRESCENT, ETOBICOKE ON M9W 2C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-12-02 | current | 88 Stavely Cres, Etobicoke, ON M9W 2C8 |
| Address | 2008-05-16 | 2009-12-02 | 1329 Martingrove Road, Etobicoke, ON M9W 4X5 |
| Name | 2008-05-16 | current | Pine Valley Mobile Wash Inc. |
| Status | 2011-04-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-16 | 2011-04-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-04-04 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2008-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-06-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pine Valley Traders Inc. | 88 Stavely Crescent, Etobicoke, ON M9W 2C8 | 2011-04-17 |
| Pine Valley Trucking Academy Inc. | 88 Stavely Cres., Etobicoke, ON M9W 2C8 | 2005-06-21 |
| Odt Safety Education Registry | 88 Stavely Crescent, Etobicoke, ON M9W 2C8 | 2016-04-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NADIA VERRELLI | 169 CABANA DRIVE, NORTH YORK ON M9L 1L2, Canada |
| CHOUDHARY FAREED HUSSAIN CHEEMA | 88 STAVELY CRESCENT, ETOBICOKE ON M9W 2C8, Canada |
| NAEEM ISMAT CHEEMA | 88 STAVELY CRESCENT, ETOBICOKE ON M9W 2C8, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9W 2C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wash and See Mobile Wash Inc. | 43 Danesbury Crescent, Brampton, ON L6T 1T2 | 2020-08-14 |
| Lavage Mobile De La Capitale Inc. | 30 Rue BoisÉ Des MÛriers, Cantley, QC J8V 2V7 | 2001-03-26 |
| Nettoyeur Mac Mobile Ltee | 651 Avenue Du Golf, Gatineau, QC | 1978-07-10 |
| Nice Car Eco. Mobile. Wash. Inc. | 3850, Rue Jean-talon Ouest, Bureau S-12, MontrÉal, QC H3R 2G8 | 2008-05-21 |
| Ricci Lave Mobile Ltee | 10205 Armand Lavergne, Montreal North, QC H1H 3N7 | 1978-07-04 |
| Pine Valley Polymers (2006) Inc. | 137 St-ferdinand, Suite 165, Montreal, QC H4C 2E1 | 2000-07-12 |
| R & R Mobile Wash Inc. | 30 Toddville Road, Brampton, ON L6P 3J2 | 2017-05-19 |
| Gunners Mobile Wash Ltd. | 29 Kelly Drive, Linacy, NS B2H 5C4 | 2016-11-08 |
| Ayran Mobile Wash Ltd. | 159 Wharnsby Drive, Toronto, ON M1X 1Z5 | 2008-04-28 |
| Quick Fast Mobile Wash Inc. | 202 Triton Ave, Brampton, ON L6R 2J5 | 2006-09-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Pine Valley Mobile Wash Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.