Stratavest Capital Inc. (Corporation# 6977669) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 16, 2008.
| Corporation ID | 6977669 |
| Business Number | 804657013 |
| Corporation Name | Stratavest Capital Inc. |
| Registered Office Address |
1306 Wellington Street Suite 500 Ottawa ON K1Y 3B2 |
| Incorporation Date | 2008-05-16 |
| Dissolution Date | 2009-06-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN C. AIREY | 14 BROOKBEND CRESCENT, OTTAWA ON K2H 1E4, Canada |
| NAOMI MORISAWA DE KOVEN | 113 LEOPOLDS DRIVE, OTTAWA ON K1V 7E2, Canada |
| PETER MORAND | 1480 RIVERSIDE DRIVE, SUITE 701, OTTAWA ON K1G 5H2, Canada |
| ROBERT MORAIS | P.O. BOX 1095, KEMPTVILLE ON K0G 1J0, Canada |
| LESLIE HORN | 925 KERWIN ROAD, KANATA ON K2K 1X7, Canada |
| RICHARD DALMAZZI | 17 ROYCROFT WAY, OTTAWA ON K2W 1C7, Canada |
| KEITH LACROIX | 1417 ADELAIDE STREET, PO BOX 298, CROFTON BC V0R 1R0, Canada |
| JOHN DILL | 143 RIDLEY BLVD., TORONTO ON M5M 3M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-16 | current | 1306 Wellington Street, Suite 500, Ottawa, ON K1Y 3B2 |
| Name | 2008-05-16 | current | Stratavest Capital Inc. |
| Status | 2009-06-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-16 | 2009-06-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-06-30 | Dissolution | Section: 210 |
| 2008-05-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Merlin Geoscience Ltd. | 1306 Wellington Street, Suite 303, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 1999-07-30 |
| Westeinde Construction Ltd. | 1306 Wellington Street, Suite 201, Ottawa, ON K1Y 3B2 | |
| National Women's Reference Group On Labour Market Issues | 1306 Wellington Street, #304, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2001-02-26 |
| Lounge Lock Corporation | 1306 Wellington Street, Suite 500, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2011-02-11 |
| Westeinde Holdings Ltd. | 1306 Wellington Street, Suite 201, Ottawa, ON K1Y 3B2 | |
| Westeinde Properties Ltd. | 1306 Wellington Street, Suite 201, Ottawa, ON K1Y 3B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Digirealty Technologies Inc. | 1306 Wellington Street W, Suite 401, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2016-09-12 |
| 9060626 Canada Inc. | 201-1306 Wellington Street, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2014-10-23 |
| 8333696 Canada Inc. | C/o Anderson Robichaud, 1306 Wellington Street; Suite 500, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2012-10-24 |
| Mbu Corporate Services Inc. | 1306 Wellington Street, Suite 500, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2010-01-15 |
| W-bypass Inc. | 1306 Wellington St., Ste 500, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2009-02-10 |
| John D. Mcintyre Consulting Services Inc. | 303-1306 Wellington Street, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2002-01-25 |
| Talentville.com Corporation | 1308-a Wellington St., Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2000-06-02 |
| Envision Online Media Inc. | 1306 Wellington Street West, Suite 401, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 2000-02-24 |
| Poirier Communications Ltd. | 1308 A Wellington Street West, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 1995-04-03 |
| Westeinde Holdings Ltd. | 1306 Wellington St., Suite 201, Ottawa, ON K1Y 3B2 | 1983-05-16 |
| Find all corporations in postal code K1Y 3B2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN C. AIREY | 14 BROOKBEND CRESCENT, OTTAWA ON K2H 1E4, Canada |
| NAOMI MORISAWA DE KOVEN | 113 LEOPOLDS DRIVE, OTTAWA ON K1V 7E2, Canada |
| PETER MORAND | 1480 RIVERSIDE DRIVE, SUITE 701, OTTAWA ON K1G 5H2, Canada |
| ROBERT MORAIS | P.O. BOX 1095, KEMPTVILLE ON K0G 1J0, Canada |
| LESLIE HORN | 925 KERWIN ROAD, KANATA ON K2K 1X7, Canada |
| RICHARD DALMAZZI | 17 ROYCROFT WAY, OTTAWA ON K2W 1C7, Canada |
| KEITH LACROIX | 1417 ADELAIDE STREET, PO BOX 298, CROFTON BC V0R 1R0, Canada |
| JOHN DILL | 143 RIDLEY BLVD., TORONTO ON M5M 3M3, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1Y 3B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Human Capital Management E.r. Inc. | 21 Bigras Street, L'ile-bizard, QC H9C 1B5 | 2011-08-19 |
| Rye Capital Inc. | 1455 Sherbrooke Street West, Suite 3001, Montreal, QC H3G 1L2 | 1998-11-06 |
| Sons of Head Capital Inc. | 5101 Rue Buchan, #251, MontrГ©al, QC H4P 2R9 | 2020-12-10 |
| Ljg Capital Inc. | 2170 Boul RenГ©-lГ©vesque Ouest, Bureau 401, Montreal, QC H3H 2T8 | 1995-04-26 |
| Blc Capital II Inc. - | 1981 Avenue Mcgill College, Bureau 2000, Montreal, QC H3A 3K3 | 2001-06-28 |
| Gen X Capital Humain Inc. | 3030 Boul. CurГ©-labelle, Bur. 300, Laval, QC H7P 0H9 | 1999-12-22 |
| Capital Garment Co. Inc. | 1200 Jules Poitras, Suite 200, St. Laurent, QC H4N 1X7 | 2000-12-15 |
| Mem Capital Market Inc. | 1950 Rue Sherbrook West, Suite 602, Montreal, QC H3H 1E7 | 1996-12-20 |
| 4c Capital Inc. | 401-2170 Boulevard RenГ©-lГ©vesque Ouest, MontrГ©al, QC H3H 2T8 | |
| Capital Mrh Inc. | 1275, Chanteclerc- Bureau 8, Saint Bruno De Montarville, QC J3V 3H4 | 2015-04-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Stratavest Capital Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.