Staigh Consulting Limited (Corporation# 6977316) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6977316 |
| Business Number | 803517754 |
| Corporation Name | Staigh Consulting Limited |
| Registered Office Address |
123, Shady Lane Woodlawn ON K0A 3M0 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Dissolution Date | 2018-03-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIANE STAIGH | 123, SHADY LANE, WOODLAWN ON K0A 3M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-02-25 | current | 123, Shady Lane, Woodlawn, ON K0A 3M0 |
| Address | 2008-05-15 | 2011-02-25 | 17 Willis James Lane, Arnprior, ON K7S 2A5 |
| Name | 2008-05-15 | current | Staigh Consulting Limited |
| Status | 2018-03-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-24 | 2018-03-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2013-10-16 | 2017-10-24 | Active / Actif |
| Status | 2013-10-09 | 2013-10-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-01-24 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Status | 2011-11-15 | 2012-01-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-15 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-04-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-11-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vegan Blendz Corp. | 106 Woods Road, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 2020-11-18 |
| 12467062 Canada Inc. | 251 Fireside Dr., Ottawa, ON K0A 3M0 | 2020-11-02 |
| Magma Tide Incorporated | 3390 Torbolton Ridge Road, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 2020-09-28 |
| Mgk Painting Inc. | 1187 Bayview Drive, Ottawa, ON K0A 3M0 | 2020-09-21 |
| Amp Moving Inc. | 3792 Dunrobin Road, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 2020-07-09 |
| Dave Mcleod Consulting Inc. | 3390 Torbolton Ridge Rd, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 2020-04-14 |
| Everywhen Limited | 142 Scenic Lane, Ottawa, ON K0A 3M0 | 2020-04-02 |
| Tigir Solutions Inc. | 1664 Needhams Side Road, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 2020-03-12 |
| Inovoworx Inc. | 116 Allbirch Road, Ottawa, ON K0A 3M0 | 2020-02-12 |
| Canchill Inc. | 4530 Northwoods Drive, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 2019-09-23 |
| Find all corporations in postal code K0A 3M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIANE STAIGH | 123, SHADY LANE, WOODLAWN ON K0A 3M0, Canada |
| City | WOODLAWN |
| Post Code | K0A 3M0 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + WOODLAWN |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tatley Bisson Staigh Associates Limited | 39 Marielle Court, Ottawa, ON K2B 8L6 | 1988-07-29 |
| Cornerstone G5 Group Inc. | 322 Staigh Crescent, Saskatoon, SK S7N 3T5 | 2015-10-02 |
| Staigh & Green Communications Inc. | 360 Bronson Ave, Ottawa, ON K1R 6J3 | 1996-04-11 |
| Dunnhumby Consulting Canada Limited | 1400-340 Albert Street, Ottawa, ON K1R 0A5 | |
| J. Thompson Consulting Limited | 1422 Sierra Ave, Kingston, ON K7P 3H3 | 2014-03-18 |
| Prosparkling Consulting Limited | 560 Place De La Fontaine #2a, Verdun, QC H3E 1G7 | 2001-07-09 |
| Westmount Consulting Group Limited | 55 Woods Edge Close, London, ON N6K 4K8 | 2019-03-01 |
| Gemtec Consulting Engineers and Scientists Limited | 191 Doak Road, Fredericton, NB E3C 2E6 | |
| Ellanem Consulting Limited | 532 6th Ave W, Shaunavon, SK S0N 2M0 | 2004-06-01 |
| A3&i Consulting Limited | 287, Casson Pt, Milton, ON L9E 0A1 | 2016-10-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Staigh Consulting Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.