6977090 CANADA INCORPORATED (Corporation# 6977090) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6977090 |
| Business Number | 804668812 |
| Corporation Name | 6977090 CANADA INCORPORATED |
| Registered Office Address |
1410 - 520 Talbot Street London ON N6A 6K4 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PRZEMYSLAW (PJ) PLAZINSKI | 1410 - 520 TALBOT STREET, LONDON ON N6A 6K4, Canada |
| CHRISTOPHER WINIK | 231 PORTSMOUTH CRESCENT, LONDON ON N5V 4C9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-15 | current | 1410 - 520 Talbot Street, London, ON N6A 6K4 |
| Name | 2008-05-15 | current | 6977090 CANADA INCORPORATED |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-15 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bhgs Canadian Trading Inc. | 211-520 Talbot Street, London, ON N6A 6K4 | 2019-05-10 |
| Chautauqua Education and Event Promotions Inc. | 1206-520 Talbot St., London, ON N6A 6K4 | 2015-11-30 |
| Strictly Right Inc. | 520 Talbot Street, Suite 709, London, ON N6A 6K4 | 2010-09-27 |
| 4344057 Canada Inc. | 520 Talbot Street, Apartment 1201, London, ON N6A 6K4 | 2005-12-20 |
| Huey Say Limited | 520 Talbot Street, Suite 709, London, ON N6A 6K4 | 2008-05-14 |
| Verdant Financial Partners Corp. | 520 Talbot Street, Unit 1103, London, ON N6A 6K4 | 2008-07-08 |
| Shonaz Inc. | 520 Talbot Street, Apt 703, London, ON N6A 6K4 | 2011-10-20 |
| Aarini Consulting Inc. | 520 Talbot Street, Apt # 707, London, ON N6A 6K4 | 2013-11-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alliance of Students Providing Interprofessional Resources and Education (aspire) | 2106 500 Ridout St N, London, ON N6A 0A2 | 2020-07-21 |
| Foundation for Rural Youth Empowerment | 500 Ridout St North, Unit 1210, London, ON N6A 0A2 | 2020-03-11 |
| Show Pony Equine Management Incorporated | 500 Ridout Street North, Apartment 1102, London, ON N6A 0A2 | 2018-07-04 |
| 8941025 Canada Inc. | 1207-500 Ridout St. N., London, ON N6A 0A2 | 2014-07-02 |
| Abacus Technologies Inc. | 901-71 King Street, London, ON N6A 0A5 | 2020-10-13 |
| Voyayoga Inc. | 71 King Street, The Renaissance -apt No.1806, London, ON N6A 0A5 | 2020-09-14 |
| Dey Software Consultancy Limited | 71 King Street, Unit 1714, London, ON N6A 0A5 | 2018-08-08 |
| International Wildlife Protection | 71 King. St., Apt 2507, London, ON N6A 0A5 | 2017-02-23 |
| 12562481 Canada Inc. | 330 Ridout Street North, Unit 2009, London, ON N6A 0A7 | 2020-12-10 |
| Redo Inc. | 1111 - 330 Ridout Street North, London, ON N6A 0A7 | 2019-02-25 |
| Find all corporations in postal code N6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PRZEMYSLAW (PJ) PLAZINSKI | 1410 - 520 TALBOT STREET, LONDON ON N6A 6K4, Canada |
| CHRISTOPHER WINIK | 231 PORTSMOUTH CRESCENT, LONDON ON N5V 4C9, Canada |
| City | LONDON |
| Post Code | N6A 6K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6977090 CANADA INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.