Heli-One Canada Inc. (Corporation# 6976972) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6976972 |
| Business Number | 804206159 |
| Corporation Name | Heli-One Canada Inc. |
| Registered Office Address |
4740 Agar Drive Richmond BC V7B 1A3 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICK DAVIS | 14963 23RD AVENUE, SOUTH SURREY BC V4A 9X2, Canada |
| MARTIN LOCKYER | 2335 133RD STREET, SURREY BC V4A 9T7, Canada |
| SYLVAIN ALLARD | 13329 - 25TH AVENUE, SURREY BC V4P 1Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-15 | current | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 |
| Name | 2008-06-04 | current | Heli-One Canada Inc. |
| Name | 2008-05-15 | 2008-06-04 | 6976972 CANADA INC. |
| Status | 2008-09-17 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2008-05-15 | 2008-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-06-04 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Heli-one Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Heli-one Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2005-05-19 |
| Chc Global Operations Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2005-05-19 |
| Chc Helicopters International Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | |
| 4357825 Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2006-05-03 |
| Helicopteres Viking Limitee | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 1969-01-06 |
| Chc Helicopter Holdings Limited | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | |
| 4083423 Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2002-06-10 |
| Chc Helicopter Corporation | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | |
| Heli-one Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | |
| Chc Helicopter Corporation | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sincubator Inc. | 4380 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2013-08-31 |
| Nextflightcourier Worldwide Ltd. | 4360 Agar Dr, Richmond, BC V7B 1A3 | 2012-10-30 |
| Chc Global Operations (2008) Inc. | 4740 Agar Dr, Richmond, BC V7B 1A3 | 2003-06-16 |
| Heli-one American Leasing Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, British Columbia, BC V7B 1A3 | 2005-12-05 |
| Chc Global Operations Canada (2008) Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2008-04-08 |
| Chc Global Operations International Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2008-05-15 |
| 6997724 Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2008-06-19 |
| Heli-one Leasing Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2008-06-30 |
| 7080751 Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2008-11-20 |
| Chc Helicopters Canada Inc. | 4740 Agar Drive, Richmond, BC V7B 1A3 | 2008-11-21 |
| Find all corporations in postal code V7B 1A3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICK DAVIS | 14963 23RD AVENUE, SOUTH SURREY BC V4A 9X2, Canada |
| MARTIN LOCKYER | 2335 133RD STREET, SURREY BC V4A 9T7, Canada |
| SYLVAIN ALLARD | 13329 - 25TH AVENUE, SURREY BC V4P 1Y6, Canada |
| City | Richmond |
| Post Code | V7B 1A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Heli-max Limitee | 3650 Boulevard De L'aeroport, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1976-08-06 |
| Heli-north Ltd. | St-michel Des Saints, Lac Kaiagamac, QC J0K 3B0 | 1979-01-08 |
| Location Grm Heli Inc. | #303-1110 Lavigne Blvd., Timmins, ON P4N 8N5 | 1996-10-09 |
| Heli-optic Inc. | 256 Rue Bourget, Legardeur, QC J5Z 4L1 | 1984-02-24 |
| Heli-jet Aviation Services Inc. | 9625 Ryan Avenue, Dorval, QC H9P 1A2 | 2015-03-31 |
| Canada Heli-contract Services Inc. | 56 Queen St. E., Suite 300, Brampton, ON L6V 4M8 | 2004-02-18 |
| Heli-tech Canada Ltd. | 16 Aubrey Avenue, P.o.box 591, Oak Ridges, ON L0G 1P0 | 1980-10-08 |
| Heli-harricana Inc. | 689 3rd Ave, C P 296, Val D'or, QC J9P 4P3 | 1993-01-12 |
| Heli-welders Canada Ltd. | Bldg #5, 21183 - 88th Avenue, Langley, BC V1M 2G5 | |
| Rockies Heli Tours Canada Inc. | 204, 1240 Railway Avenue, Canmore, AB T1W 1P4 | 2010-04-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on Heli-One Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.