6976948 CANADA INC. (Corporation# 6976948) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6976948 |
| Business Number | 804668416 |
| Corporation Name | 6976948 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1 Germain Street, Suite 1500 P.o. Box 1324 Saint John NB E2L 4H8 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RALPH STEPHEN | 71 PARADISE ROW, SAINT JOHN NB E2K 3H6, Canada |
| CARL SHERWOOD | 71 PARADISE ROW, SAINT JOHN NB E2K 3H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-15 | current | 1 Germain Street, Suite 1500, P.o. Box 1324, Saint John, NB E2L 4H8 |
| Name | 2008-05-15 | current | 6976948 CANADA INC. |
| Status | 2009-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2008-05-15 | 2009-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1 Germain Street, Suite 1500 |
| City | Saint John |
| Province | NB |
| Postal Code | E2L 4H8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bj Young Enterprises Inc. | 1 Germain Street, Suite 1500, Saint John, NB E2L 4V1 | 2020-08-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Go Parts Auto Salvage Incorporated | Brunswick Square Suite 1500-1, Germain Street Po Box 1324, Saint John, NB E2L 4H8 | 2007-12-16 |
| Forms-all Construction Inc. | One Brunswick Square, Suite 1500, P.o. Box 1324, Saint John, NB E2L 4H8 | 1981-05-21 |
| Gestion Tenom Inc. | 1 Brunskwick Square, Suite 1500, Po Box 1324 P.o. Box: 1324, Saint John, NB E2L 4H8 | 1980-11-06 |
| Canadian Overseas Packaging Industries Limited | Suite 1500 One Brunswick Square, St-john, NB E2L 4H8 | 1961-06-14 |
| Connors Cl Gp Limited | One Brunswick Square, Suite 1500, Saint John, NB E2L 4H8 | 2004-03-01 |
| 4198395 Canada Inc. | One Germain Street, Suite 1500 P.o. Box 1324, Saint John, NB E2L 4H8 | 2003-10-21 |
| Lmci Holdings Limited | Suite 1500, One Brunswick Square, Saint John, NB E2L 4H8 | 2013-11-04 |
| Lmci Holdings Limited | Suite 1500 One Brunswick Square, Saint John, NB E2L 4H8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8365962 Canada Inc. | 247 Sydney Street, Saint John, NB E2L 0A8 | |
| 8365989 Canada Inc. | 247, Sydney Street, Saint-john, NB E2L 0A8 | |
| 11414135 Canada Ltd. | 55 Water Street, Saint John, NB E2L 0B1 | 2019-05-16 |
| Genesys Laboratories Canada Inc. | 50 Smythe Street, Suite 2000, Saint John, NB E2L 0B8 | |
| Genesys Laboratories Canada Inc. | 50, Smythe Street, Suite 2000, Saint-john, NB E2L 0B8 | |
| Genesys Laboratories Canada Inc. | 50 Smythe Street, Suite 2000, Saint John, NB E2L 0B8 | |
| Genesys Laboratories Canada Inc. | 50 Smythe Street, Suite 2000, Saint John, NB E2L 0B8 | |
| Chopshaven Ltd. | 12 Cathedral Lane, Saint John, NB E2L 0E7 | 2020-09-21 |
| Primrose Richibucto Foundation Inc. | 10 King Square South, Saint John, NB E2L 0G3 | 2018-05-31 |
| Arthur L. Irving Family Foundation | 10 Kings Square South, Saint John, NB E2L 0G3 | 2012-07-23 |
| Find all corporations in postal code E2L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RALPH STEPHEN | 71 PARADISE ROW, SAINT JOHN NB E2K 3H6, Canada |
| CARL SHERWOOD | 71 PARADISE ROW, SAINT JOHN NB E2K 3H6, Canada |
| City | Saint John |
| Post Code | E2L 4H8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6976948 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.