6976859 CANADA LIMITED (Corporation# 6976859) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6976859 |
| Business Number | 804927614 |
| Corporation Name | 6976859 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
57 Enchanted Hills Crescent Scarborough ON M1V 3N9 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HON YUEN LO | 57 ENCHANTED HILLS CRESCENT, SCARBOROUGH ON M1V 3N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-15 | current | 57 Enchanted Hills Crescent, Scarborough, ON M1V 3N9 |
| Name | 2008-05-15 | current | 6976859 CANADA LIMITED |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-15 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 57 ENCHANTED HILLS CRESCENT |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1V 3N9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12380986 Canada Inc. | 51 Enchanted Hills Crescent, Scarborough, ON M1V 3N9 | 2020-09-30 |
| Codegence Incorporated | 55 Enchanted Hills Crescent, Scarborough, ON M1V 3N9 | 2017-08-14 |
| 10193194 Canada Corp. | 9 Enchanted Hills Cres, Scarborough, ON M1V 3N9 | 2017-04-14 |
| Jinggong Welding Canada Ltd. | 11 Enchanted Hills Cres., Scarborough, ON M1V 3N9 | 2012-09-18 |
| 6573517 Canada Inc. | 35 Enchanted Hills Crescent, Scarborough, ON M1V 3N9 | 2006-05-24 |
| 12232413 Canada Inc. | 9 Enchanted Hills Cres, Scarborough, ON M1V 3N9 | 2020-07-29 |
| 12381885 Canada Inc. | 51 Enchanted Hills Crescent, Scarborough, ON M1V 3N9 | 2020-09-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8243646 Canada Incorporated | 96 State Crown Blvd, Scarborough, ON M1V 0A2 | 2012-07-05 |
| 8051585 Canada Ltd. | 385 Silber Star Blvd, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2011-12-12 |
| Atakes Montessori School Inc. | 23 Canongate Trail, Scarborough, ON M1V 0A3 | 2008-04-08 |
| 9779973 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2016-06-03 |
| William & Melek Consulting Ltd. | 26 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2015-06-03 |
| 8504130 Canada Inc. | 66 Tom Wells Cres, Toronto, ON M1V 0A4 | 2013-04-24 |
| 7893221 Canada Inc. | 6 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-06-15 |
| Emain Digit Canada Inc. | 12 Tom Wells Crescent, Toronto, ON M1V 0A4 | 2011-01-03 |
| Eversmart Pet Nutrition Inc. | 62 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2010-07-13 |
| 10217514 Canada Ltd. | 58 Tom Wells Cres, Scarborough, ON M1V 0A4 | 2017-05-02 |
| Find all corporations in postal code M1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HON YUEN LO | 57 ENCHANTED HILLS CRESCENT, SCARBOROUGH ON M1V 3N9, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1V 3N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 11134965 Canada Limited | 34 Crescent Road, Huntsville, ON P1H 1Y3 | |
| 11814320 Canada Limited | 539 Riverbend Drive, Kitchener, ON N2K 3S3 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6976859 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.