Perrons Ecosolutions Inc. (Corporation# 6976816) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6976816 |
| Business Number | 804448157 |
| Corporation Name | Perrons Ecosolutions Inc. |
| Registered Office Address |
233 Egan Street Thunder Bay ON P7A 2W6 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Dissolution Date | 2019-03-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHANNON PERRONS | 233 EGAN STREET, THUNDER BAY ON P7A 2W6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-15 | current | 233 Egan Street, Thunder Bay, ON P7A 2W6 |
| Name | 2008-05-15 | current | Perrons Ecosolutions Inc. |
| Status | 2019-03-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-23 | 2019-03-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-15 | 2018-10-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-03-22 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-05-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-05-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 233 Egan Street |
| City | Thunder Bay |
| Province | ON |
| Postal Code | P7A 2W6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sanitru Inc. | 179 Alder Road, Shuniah, ON P7A 0A1 | 2014-03-07 |
| 6157297 Canada Inc. | 185 Alder Road, Shuniah, ON P7A 0A1 | 2003-11-06 |
| Traer Medical Inc. | 2399 Amethyst Harbour North Bay Ave, Shuniah, ON P7A 0B6 | 2009-12-16 |
| 11300474 Canada Inc. | 2283 Amethyst Harbour South Bay Ave, Shuniah, ON P7A 0B7 | 2019-03-14 |
| J.m. Gagnon Trucking Inc. | 294 Copenhagen Rd, Shuniah, ON P7A 0G1 | 1994-05-24 |
| North-west Wellness&counselling Centre (nwwcc) Inc. | 1223 B Grandview Beach Dr, Shuniah, ON P7A 0J5 | 2019-07-02 |
| 9873813 Canada Inc. | 26 Hornbill Crescent, Shuniah, ON P7A 0K2 | 2016-08-18 |
| Orphans of Ukraine Society | 221 Hampton Drive, Shuniah, ON P7A 0K5 | 2019-06-05 |
| Engineered Wood of Canada Inc. | 206 Hampton Drive, Shuniah, ON P7A 0K6 | 2019-07-23 |
| Jumping Fox Interactive Ltd. | 1860 Lakeshore Drive, Shuniah, ON P7A 0L3 | 2018-03-06 |
| Find all corporations in postal code P7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHANNON PERRONS | 233 EGAN STREET, THUNDER BAY ON P7A 2W6, Canada |
| City | Thunder Bay |
| Post Code | P7A 2W6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6240097 Canada Inc. | 6990 Avenue Des Perrons, Laval, QC H7J 1G6 | 2004-06-01 |
| Gestion Gaul Inc. | 1430 Avenue Des Perrons, Laval, QC H7L 1K5 | 2001-02-15 |
| Ecosolutions International Inc. | 49 Des Pins, St-basile Le Grand, QC J3N 1L5 | 2002-07-11 |
| Local Ecosolutions | #11-5651 Lackner Cres., Richmond, BC V7E 6E8 | 1998-11-12 |
| Ecosolutions International Inc. | 49 Rue Des Pins, Saint-basile-le-grand, QC J3N 1L5 | |
| Ecosolutions International Inc. | 49 Rue Des Pins, Saint-basile-le-grand, QC J3N 1L5 | |
| Neutopia Ecosolutions Inc. | 212 - 2119 Lakeshore Blvd. West, Etobicoke, ON M8V 4E8 | 2008-09-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Perrons Ecosolutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.