ALLER-G-FREE NUTRITION INC. (Corporation# 6976786) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6976786 |
| Business Number | 804941813 |
| Corporation Name | ALLER-G-FREE NUTRITION INC. |
| Registered Office Address |
4374, Rue Girouard MontrÉal QC H4A 3E4 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Dissolution Date | 2012-04-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC DUBOIS | 4374, RUE GIROUARD, MONTRÉAL QC H4A 3E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-05-15 | current | 4374, Rue Girouard, MontrÉal, QC H4A 3E4 |
| Name | 2008-05-15 | current | ALLER-G-FREE NUTRITION INC. |
| Status | 2012-04-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-15 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10927554 Canada Inc. | 4430 Av Girouard, MontrГ©al, QC H4A 3E4 | 2018-08-01 |
| Groupe Edgex Fintech Inc. | 4428, Avenue Girouard, MontrГ©al, QC H4A 3E4 | 2017-05-03 |
| Optimal Business Publications 99 Inc. | 4310 Av. Girouard, MontrГ©al, QC H4A 3E4 | 2016-12-30 |
| 10004618 Canada Inc. | 4340 Girouard Avenue, Montreal, QC H4A 3E4 | 2016-11-30 |
| Coachingourselves International Inc. | 4374 Avenue Girouard, MontrГ©al, QC H4A 3E4 | 2007-01-02 |
| Les Productions Coloratura Inc. | 4368 Avenue Girouard, Montreal, QC H4A 3E4 | 2005-10-26 |
| 3777316 Canada Inc. | 4354, Av. Girouard, Montreal, QC H4A 3E4 | 2000-06-20 |
| La Societe De Gestion Godry Ltee | 4384 Rue Girouard, Montreal, QC H4A 3E4 | 1979-01-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC DUBOIS | 4374, RUE GIROUARD, MONTRÉAL QC H4A 3E4, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H4A 3E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions Aller-retour Inc. | 1720, Rue Du Canal, MontrГ©al, QC H3K 3E6 | 2008-09-01 |
| Explore The Nutrition Matrix Enm Nutrition Inc. | 9191 Boulevard Du Centre Hospitalier, Charny, QC G6X 3L9 | 2002-06-14 |
| Placements Free 2 Be Inc. | 8000 Boulevard Langelier, Bureau 200, Montreal, QC H1P 3K2 | |
| Investissements Free 2 Be Inc. | 200-8000 Boulevard Langelier, Saint-lГ©onard, QC H1P 3K2 | 2010-03-31 |
| Placements Free 2 Be Inc. | 8000 Boulevard Langelier, Bureau 200, MontrГ©al, QC H1P 3K2 | 2006-02-22 |
| Free Play for Kids Inc. | 901-10025 106 Street, Edmonton, AB T5J 2J1 | |
| Fondation L'air D'aller | 728 Rue Mceachran, Outremont, QC H2V 3C7 | 2003-12-18 |
| 10538817 Canada Inc. | 34 Aller Park Way, Whitby, ON L1M 0L5 | 2017-12-13 |
| Solo Gi Nutrition Inc. | C/o Pushor Mitchell LLP, 301-1665 Ellis Street, Kelowna, BC V1Y 2B3 | |
| Immuneti Nutrition Inc. | 500 Place D'armes, Suite 1800, MontrГ©al, QC H2Y 2W2 | 2020-04-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on ALLER-G-FREE NUTRITION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.