6976778 CANADA INC. (Corporation# 6976778) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 15, 2008.
| Corporation ID | 6976778 |
| Business Number | 804454353 |
| Corporation Name | 6976778 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1153 Mulder Avenue Orleans ON K4A 4G9 |
| Incorporation Date | 2008-05-15 |
| Dissolution Date | 2014-06-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SALIMA RATTANSI | 1153 MULDER AVE, OTTAWA ON K4A 4G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2008-05-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-05-11 | current | 1153 Mulder Avenue, Orleans, ON K4A 4G9 |
| Address | 2008-05-15 | 2009-05-11 | 1153 Mulder Avenue, Orleans, ON K4A 4G9 |
| Name | 2008-05-15 | current | 6976778 CANADA INC. |
| Status | 2014-06-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-10-09 | 2014-06-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-12-04 | 2013-10-09 | Active / Actif |
| Status | 2011-11-15 | 2011-12-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-05-15 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2008-05-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-11-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6300278 Canada Inc. | 1174 Mulder Ave., Ottawa, ON K4A 4G9 | 2004-10-21 |
| 6093043 Canada Ltd. | 1153 Mulder Ave, Ottawa, ON K4A 4G9 | 2003-05-03 |
| 6428011 Canada Ltd. | 1153 Mulder Ave, 1153 Mulder Ave, Ottawa, ON K4A 4G9 | 2005-09-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SALIMA RATTANSI | 1153 MULDER AVE, OTTAWA ON K4A 4G9, Canada |
| City | Orleans |
| Post Code | K4A 4G9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6976778 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.