LES PRODUCTIONS SYMBIOSE INC. (Corporation# 6781934) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 2, 2007.
| Corporation ID | 6781934 |
| Business Number | 853959955 |
| Corporation Name | LES PRODUCTIONS SYMBIOSE INC. |
| Registered Office Address |
2231b, De Chambly MontrÉal QC H1W 3J3 |
| Incorporation Date | 2007-07-02 |
| Dissolution Date | 2011-07-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALAIN BOUDREAU | 2231B, DE CHAMBLY, MONTRÉAL QC H1W 3J3, Canada |
| NOÉMIE GERVAIS | 2231B, DE CHAMBLY, MONTRÉAL QC H1W 3J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-07-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-07-02 | current | 2231b, De Chambly, MontrÉal, QC H1W 3J3 |
| Name | 2007-07-02 | current | LES PRODUCTIONS SYMBIOSE INC. |
| Status | 2011-07-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-12-15 | 2011-07-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-07-02 | 2009-12-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-26 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-07-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6287484 Canada Inc. | 2109 Rue De Chambly, Montreal, QC H1W 3J3 | 2004-09-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12192217 Canada Inc. | 2175 Avenue Charlemagne, 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2020-07-12 |
| 8994919 Canada Inc. | 2165 Avenue Charlemagne App 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2014-08-21 |
| 11420941 Canada Inc. | 534-3100 Rachel Est, MontrГ©al, QC H1W 0B5 | 2019-05-21 |
| Investissements Mishpacha-dabit Inc. | Ph16-3043 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H1W 0B9 | 2010-10-22 |
| District Hochelaga Investments Inc. | 3730 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al, QC H1W 0C1 | 2017-11-15 |
| 8404275 Canada Inc. | 3196 Rue Rachel E, Montreal, QC H1W 1A2 | 2013-01-12 |
| SociГ©tГ© D'habitations Communautaires Logique Inc. | 3210 Rue Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A4 | 1981-05-19 |
| Urban Lumberjack Beard Oil Inc. | 315-3500 Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A6 | 2016-01-06 |
| JosÉe Desrochers International (vancouver) Inc. | 3500 East Rachel St., Montreal, QC H1W 1A6 | 1999-10-25 |
| Les Productions De La TГЄte Chercheuse Inc. | 3550 Rachel Est, Suite 102, Montreal, QC H1W 1A7 | |
| Find all corporations in postal code H1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALAIN BOUDREAU | 2231B, DE CHAMBLY, MONTRÉAL QC H1W 3J3, Canada |
| NOÉMIE GERVAIS | 2231B, DE CHAMBLY, MONTRÉAL QC H1W 3J3, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H1W 3J3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Symbiose Inc. | 3115 St-charles Road, Kirkland, QC H9H 3B8 | 1980-12-16 |
| Symbiose Gestion Inc. | 4399, De La Roche, MontrÉal, QC H2J 3J2 | 2005-08-04 |
| Symbiose-osmose Communication Inc. | 393 Rue Laurier Ouest, Montreal, QC H2V 2K3 | 1991-10-31 |
| Productions Presse-citron Inc. | 43, Chemin Mullen, La PГЄche, QC J0X 3G0 | 2018-05-23 |
| Productions Kardiak Productions Inc. | 2550 Boul Daniel Johnson, Bur 750, Laval, QC H7T 2L1 | 1991-01-14 |
| Seventh Wave Productions Inc. | 3495 Rue Ontario Est, Montreal, QC H1W 1R4 | 1998-11-18 |
| 10 Compte Productions Inc. | 9400 St-lawrence, Suite 500, Montreal, QC H2N 1P3 | 1990-04-20 |
| Intuitive Pictures Productions Inc. | 1207 St-andrГ©, MontrГ©al, QC H2L 3S8 | 2015-12-15 |
| Sacred Fire Productions Inc. | 2287 Ave Belgrave, Montreal, QC H4A 2L9 | 2006-10-06 |
| Differential Productions Inc. | 208 Chester, Ville Mont-royal, QC H3R 1W3 | 2008-06-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PRODUCTIONS SYMBIOSE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.