MMS Marketing Consulting Corporation (Corporation# 6781489) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6781489 |
| Business Number | 845821388 |
| Corporation Name | MMS Marketing Consulting Corporation |
| Registered Office Address |
146-7072, Inlet Dr Burnaby BC V5A 1C2 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Melany MARIE Scharley | 7072 Inlet Drive, 146, Burnaby BC V5A 1C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-10-22 | current | 146-7072, Inlet Dr, Burnaby, BC V5A 1C2 |
| Address | 2010-05-11 | 2010-10-22 | 7015, Sierra Dr., Burnaby, BC V5A 1A4 |
| Address | 2007-05-30 | 2010-05-11 | 544 Sydney Ave., Suite 206, Coquitlam, BC V3K 3J8 |
| Name | 2007-05-30 | current | MMS Marketing Consulting Corporation |
| Status | 2010-05-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-02 | 2010-05-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-30 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-05-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Objectj Global Corporation | 1705-2138 Madison Av., Burnaby V5c 6t6, BC V5A 1C2 | 2004-04-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kor Aromatics Inc. | 123 - 9191 University Cres, Burnaby, BC V5A 0A1 | 2016-06-23 |
| Digital Pilgrim Studios Inc. | 605-9232 University Cr, Burnaby, BC V5A 0A3 | 2020-11-18 |
| Selling Point Designs Corp. | 9234, University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A3 | 2006-05-18 |
| 11077198 Canada Ltd. | 103 - 9262 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A4 | 2018-11-01 |
| Doggielodgie Inc. | 804-9262 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A4 | 2017-04-20 |
| World Qipao United Association of Canada | 9188 University Crescent, #806, Burnaby, BC V5A 0A5 | 2016-09-08 |
| World Real Estate Exchange Inc. | Th3 - 9188 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A5 | 2013-06-06 |
| Diaz Industries Incorporated | 9222 University Crescent, Suite 1102, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2020-02-13 |
| Falcon Land Management Inc. | 107 - 9222 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2011-06-20 |
| Falcon Land Group Holdings Inc. | 107 - 9222 University Crescent, Burnaby, BC V5A 0A6 | 2013-01-14 |
| Find all corporations in postal code V5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Melany MARIE Scharley | 7072 Inlet Drive, 146, Burnaby BC V5A 1C2, Canada |
| City | BURNABY |
| Post Code | V5A 1C2 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + BURNABY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C.a.n. Consulting/marketing Corporation | 20 Ducatel Cres., Ajax, ON L1T 3B5 | 2012-05-23 |
| Wieler Marketing and Consulting Corporation | 2800, 801 - 6 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4A3 | 2020-03-25 |
| Corporation De Marketing Californie | 1210 Sherbrooke West, Suite 700, Montreal, QC H3A 1H7 | 1989-08-28 |
| Interglobal Precision Marketing & Consulting Corporation | 613 11th Avenue S.w., Calgary, AB T2R 0E1 | 1981-05-28 |
| Joyce Marketing Consulting Corporation | 20 Forest Manor Road, Unit 505, Toronto, ON M2J 1M2 | 2016-01-16 |
| Vakili Marketing and Consulting Corporation | Lph5 502 - 5162 Yonge Street, Toronto, ON M2N 0E9 | 2016-07-13 |
| Interglobal Precision Marketing & Consulting (1985) Corporation | 550 11 Avenue Sw, Suite 608, Calgary, AB T2R 1M7 | 1984-12-19 |
| Corporation De Vente & Marketing Alderex | 1117 St.catherine Street West, Suite 211, Montreal, QC | 1981-02-16 |
| Aboutface Eyewear Marketing Corporation | 3575 Saint-laurent Blvd., Suite 488, MontrÉal, QC H2X 2T7 | 2002-04-02 |
| Corporation De Marketing Hifly Inc. | 100 King Street West, Suite 6600 Box 50, Toronto, ON M5X 1B8 | 1987-01-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on MMS Marketing Consulting Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.