Six S Partners Inc. (Corporation# 6781306) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6781306 |
| Business Number | 845308592 |
| Corporation Name | Six S Partners Inc. |
| Registered Office Address |
510 Innsbruck Place Waterloo ON N2V 2N9 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TERESA PREIDITSCH | 510 INNSBRUCK PLACE, WATERLOO ON N2V 2N9, Canada |
| John Preiditsch | 510 Innsbruck Place, Waterloo ON N2V 2N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-30 | current | 510 Innsbruck Place, Waterloo, ON N2V 2N9 |
| Name | 2007-05-30 | current | Six S Partners Inc. |
| Status | 2010-12-07 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-02 | 2010-12-07 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-30 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-03 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-12-07 | Revival / Reconstitution | |
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zhejiang University Alumni Association of Waterloo Region Canada | 550 Winterburg Walk, Waterloo, ON N2V 2N9 | 2018-03-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hedge Integration Technology Limited | 689 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A6 | 2015-08-31 |
| Alwaliidy Cars Inc. | 703 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-10-17 |
| Cedar Family Housing Inc. | 644 White Cedar Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-04-20 |
| 11887157 Canada Inc. | 302-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2020-02-08 |
| Wealthseed Inc. | 512-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2019-03-13 |
| 11000551 Canada Ltd. | 406-776 Laurelwood Dr, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2018-09-19 |
| Toute Noire Corporation | 776 Laurelwood Drive Suite 508, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2012-11-19 |
| Info Driven Solutions Inc. | 283 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-10-04 |
| Nglabs Inc. | 277 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-06-03 |
| 10424293 Canada Inc. | 294 Dewdrop Crescent, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2017-09-27 |
| Find all corporations in postal code N2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TERESA PREIDITSCH | 510 INNSBRUCK PLACE, WATERLOO ON N2V 2N9, Canada |
| John Preiditsch | 510 Innsbruck Place, Waterloo ON N2V 2N9, Canada |
| City | Waterloo |
| Post Code | N2V 2N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mga Partners Inc. | 3700 Steeles Avenue West, Suite 1001, Woodbridge, ON L4L 8M9 | |
| Avocats GalilГ©o Partners Inc. | 1410-2021 Avenue Union, MontrГ©al, QC H3A 2S9 | 2016-09-08 |
| Navstar Aviation Partners Inc. | 6500, Silver Dart Drive, Suite 205, Mississauga, ON L5P 1A5 | |
| Great Partners Enterprises Inc. | 2257 Kingsway, Vancouver, QC V5N 2T6 | 1989-08-07 |
| Te Capital Partners Inc. | #200 - 1965 Broad Street, Regina, SK S4P 1Y1 | |
| Ncp Northland Capital Partners (usa) Inc. | Suite 3050, 100 King Street West, Toronto, ON M5X 1C9 | |
| Roundtable Capital Partners Inc. | 100 Adelaide Street West, Suite 2920, Toronto, ON M6J 2L3 | |
| X-roads Technology Partners Inc. | #3-12710 Lagoon Road, Madeira Park, BC V0N 2H1 | |
| Parrot Partners Canada | 25 Industrial Avenue, Carleton Place, ON K7C 3V7 | |
| Pih Partners In Health Canada | 890 Yonge Street, Unit 603, Toronto, ON M4W 3P4 |
Please comment or provide details below to improve the information on Six S Partners Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.