St.Luke Medical Tourism Center of North America Inc. (Corporation# 6781284) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6781284 |
| Business Number | 843369588 |
| Corporation Name | St.Luke Medical Tourism Center of North America Inc. |
| Registered Office Address |
208 Bell Air Drive Bolton ON L7E 1Z8 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Dissolution Date | 2007-11-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NILO ANG | 64 BAYCREST AVENUE, TORONTO ON M6A 1W1, Canada |
| NICK PAMAN | 208 BELL AIR DRIVE, BOLTON ON L7E 1Z8, Canada |
| RODRIGO CALAGUAS | 256 JEFFCOAT DRIVE, ETOBICOKE ON M9W 3E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-30 | current | 208 Bell Air Drive, Bolton, ON L7E 1Z8 |
| Name | 2007-05-30 | current | St.Luke Medical Tourism Center of North America Inc. |
| Status | 2007-11-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-05-30 | 2007-11-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-11-14 | Dissolution | Section: 210 |
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12479389 Canada Inc. | 28 Walton Drive, Bolton, ON L7E 0A1 | 2020-11-07 |
| 10986763 Canada Inc. | 18 Walton Drive, Caledon, ON L7E 0A1 | 2018-09-10 |
| 10069086 Canada Inc. | 35 Cedar Mills Cres, Bolton, ON L7E 0A1 | 2017-01-19 |
| Pangu Inc. | 76 Matson Dr., Caledon, ON L7E 0A3 | 2008-04-21 |
| Arcturian Construction Inc. | 81 Palmer Circle, Caledon, ON L7E 0A5 | 2010-11-01 |
| Maplegreen Tree Services Inc. | 58 Palmer, Caledon, ON L7E 0A5 | 2010-04-09 |
| 11967894 Canada Corp. | 17 Wolf Crescent, Caledon, ON L7E 0A7 | 2020-03-19 |
| Jco Solutions Inc. | 29 Wolf Crescent, Caledon, ON L7E 0A7 | 2014-07-04 |
| Veritas Singularis Investments, Inc. | 3 Wolf Crescent, Caledon, ON L7E 0A7 | 2011-10-17 |
| School Threads Inc. | 14 Wolf Crescent, Caledon, ON L7E 0A7 | 2005-11-09 |
| Find all corporations in postal code L7E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NILO ANG | 64 BAYCREST AVENUE, TORONTO ON M6A 1W1, Canada |
| NICK PAMAN | 208 BELL AIR DRIVE, BOLTON ON L7E 1Z8, Canada |
| RODRIGO CALAGUAS | 256 JEFFCOAT DRIVE, ETOBICOKE ON M9W 3E3, Canada |
| City | BOLTON |
| Post Code | L7E 1Z8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Medical Tourism China, Inc. | 1155 North Service Road West, Suite 11, Oakville, ON L6M 3E3 | 2007-05-29 |
| Thcces Center for Chinese Entrepreneur Studies In North America | 1555 Finch Ave. East, Unit 1806, North York, ON M2J 4X9 | 2012-07-20 |
| Canadian Friends of The Rabin Medical Center | 222 Bay Street, Suite 3000, Toronto, ON M5K 1E7 | 2017-02-28 |
| Belt & Road Development Center of North America | 41 Metropolitan Rd, Scarborough, ON M1R 2T5 | 2017-02-09 |
| Vg Medical Equipment North America Ltd. | 19 Ladyslipper Court, Markham, ON L3T 2S6 | 2011-09-26 |
| Maskwa Medical Center Ltd. | 401, 10514 - 67 Avenue, Grande Prairie, AB T8W 0K8 | |
| Boce North America Commodity Exchange Center Ltd. | 9391 Saunders Rd, Richmond, BC V7A 2B2 | 2020-05-23 |
| Centre D'information Egyptien En AmГ©rique Du Nord Centre Des Familles Arabes (nefertary) | 498 Spring Garden, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 1T1 | 1996-06-25 |
| North America Medical Equipment Ltd. | 315 Traders Blvd E, Unit # 10, Mississauga, ON L4Z 3E4 | 2016-12-30 |
| Medical Consultants of North America Inc. | 1384 Maddock Drive, Oshawa, ON L1K 0C5 | 2010-07-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on St.Luke Medical Tourism Center of North America Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.