Camcoe Manufacturing Solutions Inc. (Corporation# 6781233) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6781233 |
| Business Number | 845067396 |
| Corporation Name |
Camcoe Manufacturing Solutions Inc. Solutions Manufacturier Camcoe Inc. |
| Registered Office Address |
5181 Dauville Pierrefonds QC H9K 1E8 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SALLY MANUEL | 5181 DAUVILLE, PIERREFONDS QC H9K 1E8, Canada |
| DEEPAK MANUEL | 5181 DAUVILLE, PIERREFONDS QC H9K 1E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-30 | current | 5181 Dauville, Pierrefonds, QC H9K 1E8 |
| Name | 2007-05-30 | current | Camcoe Manufacturing Solutions Inc. |
| Name | 2007-05-30 | current | Solutions Manufacturier Camcoe Inc. |
| Status | 2011-08-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-02 | 2011-08-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-30 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-08-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5181 Dauville |
| City | Pierrefonds |
| Province | QC |
| Postal Code | H9K 1E8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sahymotivation Inc. | 4848, Rue De La Cariole, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2020-09-30 |
| Paladin Haven Incorporated | 18974, Rue Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2018-03-27 |
| Apero Films Inc. | 18985 Rue Du TraГ®neau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2017-07-12 |
| Haikou Services Ltd. | 18894 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2016-11-23 |
| 8241520 Canada Inc. | 18844 Rue Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 2012-07-04 |
| 177956 Canada Inc. | 18854 Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A1 | 1983-02-11 |
| Enescu Durace Inc. | Du TraГ®neau St, 19144, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2019-07-18 |
| 7235810 Canada Inc. | 19205 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2009-09-03 |
| 7043422 Canada Inc. | 19205, Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2008-09-12 |
| Karan Millenium Inc. | 19064 Du Traineau, Pierrefonds, QC H9K 0A2 | 2000-03-09 |
| Find all corporations in postal code H9K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SALLY MANUEL | 5181 DAUVILLE, PIERREFONDS QC H9K 1E8, Canada |
| DEEPAK MANUEL | 5181 DAUVILLE, PIERREFONDS QC H9K 1E8, Canada |
| City | Pierrefonds |
| Post Code | H9K 1E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gd Solutions ManufacturiГ€res Inc. | 26 De Montebello, Blainville, QC J7B 1L2 | 2004-01-16 |
| Perron Solutions ManufacturiГЁres Inc. | 1638 Rue Du Portage, Chicoutimi, QC G7H 6Y7 | 2002-10-15 |
| Morrison Walker Manufacturing Solutions Inc. | 818 Brunswick, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2J5 | 1994-03-28 |
| Red Sky Manufacturing Solutions Inc. | 5640 Turney Dr., Mississauga, ON L5M 4Y9 | 2011-08-17 |
| Trimedium Manufacturing Solutions Inc. | 47 Shephard Ave., Brampton, ON L7A 1L9 | 2005-10-15 |
| I3 Manufacturier Inc. | 7555 Metropolitain East, Montreal, QC H1J 1J8 | 1997-08-21 |
| J&r Manufacturing Incorporated | 776 Av Halpern, Dorval, QC H9P 1G6 | 2007-02-09 |
| Manufacturier Wet Inc. | 276 Rue Saint-jacques Ouest, Montreal, QC H2Y 1N3 | 2002-06-03 |
| Emtronics Manufacturing Solutions Corp. | 5 Northbank Crt, Thornhill, ON L3T 7J7 | 2005-06-29 |
| Simon Manufacturing Solutions Inc. | 60 Pembroke Crescent, Stratford, PE C1B 0H9 | 2018-05-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Camcoe Manufacturing Solutions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.