6781110 CANADA INC. (Corporation# 6781110) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6781110 |
| Business Number | 845823186 |
| Corporation Name | 6781110 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1276 Islington Avenue #1110 Toronto ON M9A 3J9 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Dissolution Date | 2011-03-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RAVICHANTHRAN P.RAMACHANDRAN | 1276 ISLINGTON AVENUE, #1110, TORONTO ON M9A 3J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-30 | current | 1276 Islington Avenue, #1110, Toronto, ON M9A 3J9 |
| Name | 2007-05-30 | current | 6781110 CANADA INC. |
| Status | 2011-03-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-05-30 | 2011-03-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-03-28 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6508511 Canada Inc. | 1276 Islington Avenue, Toronto, ON M9A 3J9 | 2006-01-19 |
| El-neeman Limited | 1276 Islington Avenue, Unit # 706, Etobicoke, ON M9A 3J9 | 2012-05-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shri Express Transport Inc. | 1110-1276 Islington Avenue, Toronto, ON M9A 3J9 | 2020-10-01 |
| 11883704 Canada Inc. | 904 - 1276 Islington Avenue, Etobicoke, ON M9A 3J9 | 2020-02-03 |
| 10904503 Canada Inc. | 608 - 1276 Islington Avenue, Toronto, ON M9A 3J9 | 2018-07-25 |
| 10737291 Canada Incorporated | 305-1276 Islington Ave, Toronto, ON M9A 3J9 | 2018-04-17 |
| Aircare Technologies Inc. | 706-1276 Islington Ave, Toronto, ON M9A 3J9 | 2015-01-21 |
| 8713111 Canada Inc. | 1276 Islington Ave, Suite 910, Toronto, ON M9A 3J9 | 2013-12-02 |
| Roxi Communications Incorporated | 102-1276 Islington Avenue, Toronto, ON M9A 3J9 | 2012-06-03 |
| 7567782 Canada Inc. | 1276, Islington, Av, Apt 711, Toronto, ON M9A 3J9 | 2010-06-02 |
| Pawsitive Kitty Comfort Inc. | 418-1276 Islington Avenue, Toronto, ON M9A 3J9 | 2008-12-03 |
| Eps Electronics Ltd. | 1276 Islington Ave., Ste# 1014, Etobicoke, ON M9A 3J9 | 2006-02-23 |
| Find all corporations in postal code M9A 3J9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RAVICHANTHRAN P.RAMACHANDRAN | 1276 ISLINGTON AVENUE, #1110, TORONTO ON M9A 3J9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9A 3J9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6781110 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.