BIOAZURE INC. (Corporation# 6780938) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 30, 2007.
| Corporation ID | 6780938 |
| Business Number | 845832187 |
| Corporation Name | BIOAZURE INC. |
| Registered Office Address |
3300 - 20 Queen Street West Toronto ON M5H 3R3 |
| Incorporation Date | 2007-05-30 |
| Dissolution Date | 2009-10-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GREGORY BOTBOL | 25 ATLANTIC AVENUE, TORONTO ON M6K 3E7, Canada |
| BERNARD LETTE | 3300 - 20 QUEEN STREET WEST, TORONTO ON M5H 3R3, Canada |
| MAREK BOTBOL | 25 ATLANTIC AVENUE, TORONTO ON M6K 3E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-30 | current | 3300 - 20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 |
| Name | 2007-08-23 | current | BIOAZURE INC. |
| Name | 2007-05-30 | 2007-08-23 | 6780938 CANADA INC. |
| Status | 2009-10-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-09 | 2009-10-21 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2007-05-30 | 2009-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-10-21 | Dissolution | Section: 211 |
| 2009-10-09 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2007-08-23 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2007-05-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Galerie Occitane Inc. | 3300 - 20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2006-02-09 |
| 6730558 Canada Inc. | 3300 - 20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2007-03-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dakotaroad Holdings Ltd. | 2800-20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2020-01-06 |
| Pie De Monte Inc. | C/o Audax Law, 20 Queen Street West, Suite 3000, Toronto, ON M5H 3R3 | 2015-10-19 |
| Tcc (canada) Limited | 900-20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2011-02-28 |
| Georgian Bay Capital Partners Incorporated | 316 - 20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2010-09-02 |
| Amica Senior Lifestyles Inc. | 20 Queen Street West, Suite 3200, Toronto, ON M5H 3R3 | 2009-12-21 |
| Core Infinity Consulting Inc. | 3300 -20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2007-09-25 |
| X-treme Data Storage Inc. | 20 Queen St. W. 30th Floor, Toronto, ON M5H 3R3 | 2007-09-24 |
| Coast To Coast Against Cancer | 20 Queen Street West Suite 702, Toronto, ON M5H 3R3 | 2005-07-19 |
| Oasis Fitness & Wellness (markham) Inc. | 3000- 20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2004-05-20 |
| Canadian Coalition for Good Governance | Suite 3304, 20 Queen Street West, Toronto, ON M5H 3R3 | 2003-03-18 |
| Find all corporations in postal code M5H 3R3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GREGORY BOTBOL | 25 ATLANTIC AVENUE, TORONTO ON M6K 3E7, Canada |
| BERNARD LETTE | 3300 - 20 QUEEN STREET WEST, TORONTO ON M5H 3R3, Canada |
| MAREK BOTBOL | 25 ATLANTIC AVENUE, TORONTO ON M6K 3E7, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on BIOAZURE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.