JAC Mobile Entertainment Inc. (Corporation# 6780725) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6780725 |
| Business Number | 845821180 |
| Corporation Name | JAC Mobile Entertainment Inc. |
| Registered Office Address |
671 Huntingwood Drive, Unit 44 Toronto ON M1W 1H6 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN FORDE | 671 HUNTINGWOOD DRIVE, UNIT 44, TORONTO ON M1W 1H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-29 | current | 671 Huntingwood Drive, Unit 44, Toronto, ON M1W 1H6 |
| Name | 2007-05-29 | current | JAC Mobile Entertainment Inc. |
| Status | 2010-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-29 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9078495 Canada Inc. | 8-671 Huntingwood Dr, Scarborough, ON M1W 1H6 | 2014-11-05 |
| 7229542 Canada Inc. | 24-671 Huntingwood Dr., Toronto, ON M1W 1H6 | 2009-08-24 |
| Markolinroot System Inc. | 17-671 Huntingwood Dr., Scarborough, ON M1W 1H6 | 2008-09-20 |
| Coocoogo Inc. | 28-671 Huntingwood Dr., Toronto, ON M1W 1H6 | 2007-10-25 |
| 6106901 Canada Corp. | 14-671 Huntingwood Dr., Toronto, ON M1W 1H6 | 2003-06-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6176275 Canada Inc. | Unit 1102, 1038 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| 12277841 Canada Inc. | 23-17 Eaton Parl Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2020-08-18 |
| 12124882 Canada Inc. | 1251 Bridletowne Circle, Unit 16, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-06-12 |
| Aaa Food Supply Inc. | Unit 32-17 Eaton Park Lane, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-01-20 |
| Jjw Renovation Inc. | 8 Eaton Park Lane, Unit 16, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2018-01-22 |
| 10496111 Canada Inc. | 7 Eaton Park Lane Unit #2, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2017-11-15 |
| Pintonese Ltd. | 8 Eaton Park Lane Unit 5, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-11-28 |
| 9953914 Canada Inc. | 16 Eaton Park Lane, Unit 12, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-10-21 |
| African-canadian Entrepreneurs for Success (aces) | 30 Meadowglen Place, Suite 2609, Toronto, ON M1W 0A6 | 2020-12-05 |
| Grovescape Inc. | 121 - 10 Echo Point, Scarborough, ON M1W 0A7 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in postal code M1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN FORDE | 671 HUNTINGWOOD DRIVE, UNIT 44, TORONTO ON M1W 1H6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M1W 1H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Frontrow Mobile Entertainment Inc. | 1250, Boul. RenГ©-lГ©vesque Ouest, Suite 3800, MontrГ©al, QC H3B 4W8 | 2012-06-06 |
| Iugo Mobile Entertainment Inc. | 369 Terminal Avenue, Suite 200, Vancouver, BC V6A 4C4 | |
| Iugo Mobile Entertainment Inc. | Suite 401 - 1008 Homer Street, Vancouver, BC V6B 2X1 | |
| Rayonnage Mobile Limitee | 145 Montee Des Trente, St-hilaire, QC | 1966-05-27 |
| Lavage Mobile De La Capitale Inc. | 30 Rue BoisÉ Des MÛriers, Cantley, QC J8V 2V7 | 2001-03-26 |
| Mobile Consulting (mc) Inc. | 2141, Pinacle Road, Saint-lazare, QC J7T 3E4 | 2005-01-11 |
| Teintage Mobile Gth Inc. | 6 Parkside, Montreal West, QC H4X 1E5 | 1992-03-25 |
| Nettoyeur Mac Mobile Ltee | 651 Avenue Du Golf, Gatineau, QC | 1978-07-10 |
| Mobile Grip Inc. | 300 Des Monts, Suite 4, Laval, QC H7N 4B3 | 1984-01-10 |
| Pos RepГ©rage Mobile Inc. | 3497 Rue Boisclair, Boisbriand, QC J7H 1K8 | 2015-03-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on JAC Mobile Entertainment Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.