La maison des mort inc. (Corporation# 6780393) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6780393 |
| Business Number | 845834183 |
| Corporation Name | La maison des mort inc. |
| Registered Office Address |
1051 Rang Du Boulevard Saint-barthelemy QC J0K 1X0 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Dissolution Date | 2012-04-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC-ANDRÉ LAROSE | 1051 RANG DU BOULEVARD, SAINT-BARTHELEMY QC J0K 1X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-29 | current | 1051 Rang Du Boulevard, Saint-barthelemy, QC J0K 1X0 |
| Name | 2007-05-29 | current | La maison des mort inc. |
| Status | 2012-04-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-29 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1051 rang du boulevard |
| City | Saint-Barthelemy |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1X0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11365444 Canada Inc. | 640 Rang Des Vingt, Saint-barthÉlemy, QC J0K 1X0 | 2019-04-18 |
| Construction Concept Ssas Et Fils Inc. | 1070 Rang Du Fleuve, Saint-barthÉlemy, QC J0K 1X0 | 2015-08-12 |
| Montreal Bulk Logistique Inc. | 991, Rang Du Boulevard, Saint-barthГ©lemy, QC J0K 1X0 | 2013-06-18 |
| L.c.adam Construction Inc. | 110 Domaine Sarrazin, St-barthГ©lemy, QC J0K 1X0 | 2011-08-08 |
| Expertise LГ©tourneau Et Ass Inc. | 720 Rg Bel Automne, Saint-barthГ©lemy, QC J0K 1X0 | 2008-11-01 |
| Pulsar (vmd) Inc. | 830 Bel Automne, St-barthelemy, QC J0K 1X0 | 1999-02-01 |
| Gestion ImmobiliГЁre IntergГ©nГ©ration Prestige Inc. | 1070 Rang Du Fleuve, Saint-barthГ©lemy, QC J0K 1X0 | 2015-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La ForestiГЁre Sylvestre De Berthier Inc. | 620, Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-12-01 |
| Ebi Latam Inc. | 670 Rue De Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-10-21 |
| Transport Éric HÉlie Inc. | 500, Rivière Bayonne Sud, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-06-11 |
| Centre De L'immigrant Roumain Au Canada (c.e.r.c) | 300 Rang Sainte PhilomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-01-07 |
| 10927538 Canada Inc. | 300, Rang De La RiviГЁre-bayonne Nord, Sainte-geneviГЁve-de-berthier, QC J0K 1A0 | 2018-08-01 |
| Pangea Foods Inc. | 300 Rang Sainte-philomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-06-05 |
| Education Innovation Association | 480 Rue Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-03-08 |
| 10086584 Canada Inc. | 891, Rue Saint-viateur, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-03-01 |
| Agrilogy Inc. | 752 Grande Cote, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-02-15 |
| Г‰cole De Danse GravitГ© Inc. | 1081 Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2016-06-30 |
| Find all corporations in postal code J0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC-ANDRÉ LAROSE | 1051 RANG DU BOULEVARD, SAINT-BARTHELEMY QC J0K 1X0, Canada |
| City | Saint-Barthelemy |
| Post Code | J0K 1X0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pcf Angle Mort Film Inc. | 5605 Avenue De Gaspe, Suite 703, Montreal, QC H2T 2A4 | 2009-06-29 |
| Productions Idm (instinct De Mort) Film Inc. | 85, Rue Saint-paul Ouest, Bureau 290, MontrГ©al, QC H2Y 3V4 | 2007-02-07 |
| Har-mar-mort International Inc. | 425 Place Jacques Cartier, Suite 400, Montreal, QC H2Y 3B1 | 1989-10-18 |
| Les Г‰ditions De La Mort Lente Inc. | 266, Boul. St-joseph, Suite 200, Gatineau, QC J8Y 3X9 | 2014-11-28 |
| Mort De Rire, Meilleurs Voeux Inc. | 462 Argyle Avenue, Westmount, QC H3Y 3B4 | 1990-03-26 |
| Les Ventes Ma Maison Inc. | 416 Wood Avenue, Westmount, QC H3Y 3J2 | 1993-03-10 |
| C & R Lamothe Soil Samples Inc. | 3014 7ieme Rue, Val D'or, QC J9P 5A1 | 1985-02-12 |
| Centre Solutions Maison Bit Inc. | 5388 Queen Mary Road, Montreal, QC H3X 1V3 | 1983-06-09 |
| Societe De Financement La Maison Diana Ltee | 165 Deslauriers Blvd, St. Laurent, QC | 1973-08-31 |
| Fondation Maison Emmanuel | 1561 Chemin Beaulne, Val-morin, QC J0T 2R0 | 1996-08-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on La maison des mort inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.