Brand New Bag Inc. (Corporation# 6780245) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6780245 |
| Business Number | 843397589 |
| Corporation Name | Brand New Bag Inc. |
| Registered Office Address |
222-401 Richmond St W Toronto ON M5V 3A8 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 2 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GREGORY TAYLOR | 222-401 RICHMOND ST W, TORONTO ON M5V 3A8, Canada |
| PAUL WALKER | 617-637 LAKESHORE BLVD. W., TORONTO ON M5V 3J6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-29 | current | 222-401 Richmond St W, Toronto, ON M5V 3A8 |
| Name | 2007-05-29 | current | Brand New Bag Inc. |
| Status | 2012-10-18 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2012-09-17 | 2012-10-18 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2007-05-29 | 2012-09-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-18 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Racial Equity Media Collective | 401 Richmond Street, Suite 27, Toronto, ON M5V 3A8 | 2020-08-04 |
| Kassem Design Inc. | Ll01-401 Richmond St West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2019-03-20 |
| Mass Culture | 401 Richmond St. W, Suite 350, Toronto, ON M5V 3A8 | 2018-10-10 |
| Half Hunter Inc. | #ll01 - 401 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2016-01-05 |
| Musideum | 401 Richmond St. W., Suite 133, Toronto, ON M5V 3A8 | 2015-02-20 |
| Ontario Culture Days | 401 Richmond Street West, Suite 350, Toronto, ON M5V 3A8 | 2015-01-23 |
| Museum of Toronto History | Studio 215, 401 Richmond St. West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2014-08-20 |
| Zero11zero Ltd. | 401 Richmond Street West, Suite 133, Toronto, ON M5V 3A8 | 2014-08-13 |
| Meal Exchange | 401 Richmond Street West, Suite 365, Toronto, ON M5V 3A8 | 2014-07-24 |
| Rainbow Railroad | 360-401 Richmond Street West, Toronto, ON M5V 3A8 | 2013-02-19 |
| Find all corporations in postal code M5V 3A8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GREGORY TAYLOR | 222-401 RICHMOND ST W, TORONTO ON M5V 3A8, Canada |
| PAUL WALKER | 617-637 LAKESHORE BLVD. W., TORONTO ON M5V 3J6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 3A8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Associes Brand (ont.) Ltee | 5 Sunny Acres, Baie D'urfe, QC | 1975-01-06 |
| Les Aliments N.c.l.s. Brand Inc. | 3165 De Miniac, St-laurent, QC H4S 1S9 | 1979-09-26 |
| MÉdia Brand-u Inc. | B. P. 4340, Kahnawake, QC J0L 1B0 | 2008-06-09 |
| Manufacturiers Wolf Brand & Universite Inc. | 2033 Clark, Montreal, QC H2X 2R6 | 1984-11-01 |
| Les Vetements Progress Brand Inc. | 720 King St. West, Suite 204, Toronto, ON M5V 2T3 | 1977-03-22 |
| Breach Brand Store Inc. | 98 Montee Gagnon, Bois Des Filion, QC J6Z 2L1 | 2019-07-01 |
| D-brand Distributions Inc. | 540 Henri-bourassa Boulevard East, Montreal, QC H3L 1C6 | 2013-09-26 |
| Pb Proprietary Brand Sourcing Inc. | 30, 42e Avenue, Lachine, QC H8T 2H3 | 2010-05-19 |
| Corporation D'investissements Wolf Brand | 2033 Clark Street, Montreal, QC H2X 2R6 | 1990-02-16 |
| Vetements Golden Brand (canada) Ltee | 242 Lesmil Road, Don Mills, ON | 1977-02-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Brand New Bag Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.