Metamorphassist Consulting Inc. (Corporation# 6780229) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6780229 |
| Business Number | 844918987 |
| Corporation Name | Metamorphassist Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
13 Whitehorse Place St.john's NL A1A 2Z9 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Dissolution Date | 2012-04-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KATHLEEN BURKE JOSPHINE BURKE | 13 WHITEHORSE PLACE, ST.JOHN'S NL A1A 2Z9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-29 | current | 13 Whitehorse Place, St.john's, NL A1A 2Z9 |
| Name | 2007-05-29 | current | Metamorphassist Consulting Inc. |
| Status | 2012-04-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-15 | 2012-04-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-29 | 2011-11-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-04-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Capillarity Ltd. | 18 Veitch Crescent, St. John's, NL A1A 0B7 | 2020-03-15 |
| Azego Holdings Ltd. | 64 Navajo Place, St. John's, NL A1A 0B9 | 2020-10-27 |
| Atlantic Technical Design & Drafting Services Inc. | 13 Lucyrose Lane, St. John's, NL A1A 0C5 | 2011-11-23 |
| Amity Foods Inc. | 36 Galaxy Crescent, St.john's, NL A1A 0E6 | |
| Kirkland Nursing Services Domain Holding Company Inc. | 50 Tiffany Court, St. John`s, NL A1A 0G1 | 2000-04-19 |
| Cmms Consulting Inc. | 46 Sgt Craig Gillam Avenue, St. John's, NL A1A 0G9 | 2013-02-20 |
| Mbs Investments Inc. | Suite 300, 15 International Place, St. John's, NL A1A 0L4 | |
| Sol Invictus Studios Inc. | 66 Churchill Ave, Unit 419, St. John's, NL A1A 0L8 | 2016-05-18 |
| Verafin Inc. | 18 Hebron Way, St. John's, NL A1A 0L9 | |
| Verafin Holdings II Inc. | 18 Hebron Way, St. John's, NL A1A 0L9 | 2019-08-20 |
| Find all corporations in postal code A1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KATHLEEN BURKE JOSPHINE BURKE | 13 WHITEHORSE PLACE, ST.JOHN'S NL A1A 2Z9, Canada |
| City | ST.JOHN'S |
| Post Code | A1A 2Z9 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + ST.JOHN'S |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| J. Thompson Consulting Limited | 1422 Sierra Ave, Kingston, ON K7P 3H3 | 2014-03-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Metamorphassist Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.