Alex Farberov Consulting Inc. (Corporation# 6779981) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6779981 |
| Business Number | 845836394 |
| Corporation Name | Alex Farberov Consulting Inc. |
| Registered Office Address |
606-650 King St. West Toronto ON M5V 0H6 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Dissolution Date | 2016-04-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALEX FARBEROV | 438 KING STREET WEST, SUITE 1308, TORONTO ON M5V 3T9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-10-10 | current | 606-650 King St. West, Toronto, ON M5V 0H6 |
| Address | 2007-05-29 | 2013-10-10 | 438 King Street West, Suite 1308, Toronto, ON M5V 3T9 |
| Name | 2007-05-29 | current | Alex Farberov Consulting Inc. |
| Status | 2016-04-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-11-04 | 2016-04-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-29 | 2015-11-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-05-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-07-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-06-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10737194 Canada Inc. | 315-650 King Street West, Toronto, ON M5V 0H6 | 2018-04-17 |
| 10570931 Canada Inc. | 650 King Street West, Unit 402, Toronto, ON M5V 0H6 | 2018-01-07 |
| Eque Inc. | 510- 650 King St W, Toronto, ON M5V 0H6 | 2017-04-19 |
| Sorry I Have To Go Inc. | 510 - 650 King Street W, Toronto, ON M5V 0H6 | 2017-03-06 |
| 9931694 Canada Inc. | 650 King Street W, 604, Toronto, ON M5V 0H6 | 2016-10-04 |
| 9794166 Canada Limited | 810-650 King Street West, Toronto, ON M5V 0H6 | 2016-06-15 |
| Joiboi Inc. | 510-650 King Street West, Toronto, ON M5V 0H6 | 2015-08-27 |
| 9292080 Canada Inc. | 650 King St West, Unit 809, Toronto, ON M5V 0H6 | 2015-05-12 |
| 9278265 Canada Inc. | 650 King St. West., Unit 102, Toronto, ON M5V 0H6 | 2015-05-03 |
| Buoyancy Digital + Design Inc. | 650 King Street West #510, Toronto, ON M5V 0H6 | 2014-07-04 |
| Find all corporations in postal code M5V 0H6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALEX FARBEROV | 438 KING STREET WEST, SUITE 1308, TORONTO ON M5V 3T9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 0H6 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Toronto |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Location Alex Inc. | 1130, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 200, MontrГ©al, QC H3A 2M8 | 1980-08-12 |
| Manufacture De Chaussures Alex Inc. | 970 Mceachran Avenue, Suite 202, Outremont, QC H2V 3E3 | 1985-09-25 |
| Libre Service Ed Alex Inc. | 1771a St-laurent Blvd., Suite 202, Ottawa, ON K1G 3V4 | 1983-08-25 |
| Groupe Alex Tag Inc | 801, Rue De La Manicouagan, Lachenaie, QC J6W 5H2 | 2000-03-30 |
| Les Importations Chaussures Alex Ltee | 1155 Dorchester Blvd. West, Suite 3406, Montreal, QC H3B 3T3 | 1981-12-22 |
| Alex De Leon Consulting Inc. | 711 Schubert Circle, Orleans, ON K4A 4W4 | 2003-10-06 |
| Fox Consulting Advantage Inc. | 436 Alex Doner Drive, Newmarket, ON L3X 1C5 | 2008-07-01 |
| Kanhai Consulting Inc. | 500 Alex Gardner Circle, Aurora, ON L4G 3G5 | 2017-11-16 |
| Alex Hahn Consulting Inc. | 1010 Wishing Well Lane, Plevna, ON K0H 2M0 | 2016-12-14 |
| Alex Antonatos Consulting Services Inc. | 275 Vivian Ave, Mont-royal, QC H3P 1P1 | 2006-08-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Alex Farberov Consulting Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.