6779905 CANADA INC. (Corporation# 6779905) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 1, 2007.
| Corporation ID | 6779905 |
| Business Number | 845565183 |
| Corporation Name | 6779905 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1419 - 2460 Eglinton Ave East Scarborough ON M1K 5J7 |
| Incorporation Date | 2007-06-01 |
| Dissolution Date | 2012-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PHILLIPAIYA SAHAYATHASAN | 1419 - EGLINTON AVE EAST, SCARBOROUGH ON M1K 5J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-06-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-06-01 | current | 1419 - 2460 Eglinton Ave East, Scarborough, ON M1K 5J7 |
| Name | 2007-06-01 | current | 6779905 CANADA INC. |
| Status | 2012-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-10-20 | 2012-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-12-06 | 2011-10-20 | Active / Actif |
| Status | 2009-11-17 | 2009-12-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-06-01 | 2009-11-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-06-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2008-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1419 - 2460 EGLINTON AVE EAST |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1K 5J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abz Logistics and Transportation Ltd. | 1402 - 2460 Eglinton Avenue East, Scarborough, ON M1K 5J7 | 2020-10-08 |
| 12360331 Canada Inc. | 2460 Eglinton Ave E, Unit- 407, Toronto, ON M1K 5J7 | 2020-09-22 |
| 12183391 Canada Inc. | 1005-2460 Eglinton Avenue East, Scarborough, ON M1K 5J7 | 2020-07-08 |
| Canadian Benji Automotive Corp. | 1402-2460 Eglinton Avenue East, Scarborough, ON M1K 5J7 | 2020-02-12 |
| Vvsk Technology Inc. | 2460, Eglington Ave E, Scarborough, ON M1K 5J7 | 2019-08-21 |
| Odisha Sports Association of Canada Inc. | 1118-2460 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 5J7 | 2018-06-13 |
| 10355208 Canada Inc. | 2460 Eglinton Avenue East, Unit 1118, Toronto, ON M1K 5J7 | 2017-08-07 |
| 10277312 Canada Inc. | 417-2460 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 5J7 | 2017-06-13 |
| 9844619 Canada Inc. | 2460 Eglington Ave East, 1507, Scarborough, ON M1K 5J7 | 2016-07-27 |
| 8543844 Canada Inc. | 1611-2460 Eglinton Avenue East, Toronto, ON M1K 5J7 | 2013-06-10 |
| Find all corporations in postal code M1K 5J7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PHILLIPAIYA SAHAYATHASAN | 1419 - EGLINTON AVE EAST, SCARBOROUGH ON M1K 5J7, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1K 5J7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 6779905 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.