Creoterra Inc. (Corporation# 6779816) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 29, 2007.
| Corporation ID | 6779816 |
| Business Number | 846116598 |
| Corporation Name | Creoterra Inc. |
| Registered Office Address |
224 Ladyslipper Dr Waterloo ON N2V 0E2 |
| Incorporation Date | 2007-05-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSEPH ANDREW WOYNILLOWICZ | 224 Ladyslipper Dr, Waterloo ON N2V 0E2, Canada |
| BRANDY ANN WOYNILLOWICZ | 224 Ladyslipper Dr, Waterloo ON N2V 0E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-25 | current | 224 Ladyslipper Dr, Waterloo, ON N2V 0E2 |
| Address | 2016-08-09 | 2019-10-25 | 508 Thorndale Dr, Waterloo, ON N2T 2A2 |
| Address | 2013-04-15 | 2016-08-09 | 72 Marieta St., Woodbridge, ON L4L 7T1 |
| Address | 2007-05-29 | 2013-04-15 | 77 Finch Ave E., Suite 534, Toronto, ON M2N 6H8 |
| Name | 2007-05-29 | current | Creoterra Inc. |
| Status | 2019-10-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-10-25 | 2019-10-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-29 | 2019-10-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-05-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Secret Formula Inc. | 224 Ladyslipper Dr, Waterloo, ON N2V 0E2 | 2015-06-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hedge Integration Technology Limited | 689 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A6 | 2015-08-31 |
| Alwaliidy Cars Inc. | 703 Meadowsweet Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-10-17 |
| Cedar Family Housing Inc. | 644 White Cedar Avenue, Waterloo, ON N2V 0A7 | 2019-04-20 |
| 11887157 Canada Inc. | 302-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2020-02-08 |
| Wealthseed Inc. | 512-776 Laurelwood Drive, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2019-03-13 |
| 11000551 Canada Ltd. | 406-776 Laurelwood Dr, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2018-09-19 |
| Toute Noire Corporation | 776 Laurelwood Drive Suite 508, Waterloo, ON N2V 0A8 | 2012-11-19 |
| Info Driven Solutions Inc. | 283 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-10-04 |
| Nglabs Inc. | 277 Dewdrop Cres, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2019-06-03 |
| 10424293 Canada Inc. | 294 Dewdrop Crescent, Waterloo, ON N2V 0B1 | 2017-09-27 |
| Find all corporations in postal code N2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSEPH ANDREW WOYNILLOWICZ | 224 Ladyslipper Dr, Waterloo ON N2V 0E2, Canada |
| BRANDY ANN WOYNILLOWICZ | 224 Ladyslipper Dr, Waterloo ON N2V 0E2, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Creoterra Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.