HYPOINT TECHNOLOGIES INC. (Corporation# 6779654) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 28, 2007.
| Corporation ID | 6779654 |
| Business Number | 845841592 |
| Corporation Name |
HYPOINT TECHNOLOGIES INC. LES TECHNOLOGIES HYPOINT INC. |
| Registered Office Address |
388 Cezanne St. Dollard-des-ormeaux QC H9A 3J5 |
| Incorporation Date | 2007-05-28 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL WARREN DENNIS | 388 CEZANNE ST., DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-28 | current | 388 Cezanne St., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 |
| Name | 2007-05-28 | current | HYPOINT TECHNOLOGIES INC. |
| Name | 2007-05-28 | current | LES TECHNOLOGIES HYPOINT INC. |
| Status | 2011-07-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2010-03-02 | 2011-07-21 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-28 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-21 | Revival / Reconstitution | |
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-05-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2018-05-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-05-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2014-10-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2014-10-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 388 Cezanne St. |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 3J5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10280267 Canada Inc. | 222 Mirabel Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 | 2017-06-14 |
| Loc-global Executive Consulting Inc. | 397 CГ©zanne Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 | 2016-06-16 |
| 9535659 Canada Inc. | 222 Rue Mirabel, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3J5 | 2015-12-03 |
| 9296344 Canada Inc. | 399 Rue Cezanne, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 | 2015-05-14 |
| The Relentless Mind Magazine Inc. | 397 Cezanne, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3J5 | 2013-02-13 |
| 7301057 Canada Inc. | 392, Rue Cezanne, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 | 2009-12-22 |
| 4071328 Canada Inc. | 221 Mirabel Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 | 2002-05-24 |
| 4052269 Canada Inc. | 378 Cezanne Street, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3J5 | 2002-04-24 |
| 3403050 Canada Inc. | 399 Cezanne St., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 | 1997-08-20 |
| 10873837 Canada Inc. | 221 Rue Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3J5 | |
| Find all corporations in postal code H9A 3J5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL WARREN DENNIS | 388 CEZANNE ST., DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3J5, Canada |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Post Code | H9A 3J5 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + Dollard-des-Ormeaux |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| European Aerospace Technologies Inc. | 720 De La Baie, Chertsey, QC J0K 3K0 | 2017-11-03 |
| Technologies S.z.t.p. Inc. | 800 Rene Levesque Blvd W, Suite 2220, Montreal, QC H3B 1X9 | 1993-11-30 |
| Net Integration Technologies (quebec) Inc. | 23 Boulevard De L'aeroport, Bromont, QC J2L 1A3 | 2005-12-20 |
| Marketucan Technologies Inc. | 564-1804, Boul. Le Corbusier, Laval, QC H7S 2N3 | 2011-09-30 |
| Technologies Mds Inc. | 7810 Henri Bourassa Blvd West, St-laurent, QC H4S 1P4 | 1997-04-10 |
| Les Technologies Informatiques I.v.t. Inc. | 3889 Chestwoot Drive, Downsview, ON M7A 2R8 | 1990-12-24 |
| Les Transferts De Technologies Europeennes (e.t.t.) Inc. | 965 Dunlop, Outremont, QC H2V 2W9 | 1986-01-20 |
| Chicoine, Maillet & AssociÉs Technologies (c.m.a. Technologies) Inc. | 4287 Rue Juneau, Pierrefonds, QC H9H 2C6 | 1996-03-13 |
| Printing Air Technologies Inc. | 340 Joseph Carrier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 1999-03-03 |
| Development of Technologies In Medicine Dtm Inc. | 3167 De Chavigny, Ste-foy, QC G1X 1T5 | 1994-10-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on HYPOINT TECHNOLOGIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.