Moulures Mydi Bois Inc. (Corporation# 6764541) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 2, 2007.
| Corporation ID | 6764541 |
| Business Number | 850907189 |
| Corporation Name | Moulures Mydi Bois Inc. |
| Registered Office Address |
110 Lac Gervais St-jean-de-matha QC J0K 2S0 |
| Incorporation Date | 2007-05-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ISIDORE BÉLAND | 110 LAC GERVAIS, ST-JEAN-DE-MATHA QC J0K 2S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-02 | current | 110 Lac Gervais, St-jean-de-matha, QC J0K 2S0 |
| Name | 2007-05-02 | current | Moulures Mydi Bois Inc. |
| Status | 2007-05-02 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-05-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-01-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 110 Lac Gervais |
| City | St-Jean-de-Matha |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 2S0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Matha LtГ©e | 141, Ch. De La Presqu'ile Asselin, Saint-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2020-09-03 |
| 10240281 Canada Inc. | 5-228 Rue Sainte-louise, Saint-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2017-05-17 |
| Les Г‰nergies Pisermond Inc. | 211, Rue Bonin, Saint-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2015-08-28 |
| Bio Action Nature Inc. | 56 Chemin Du Lac Vert, St Jean De Matha, QC J0K 2S0 | 2013-12-13 |
| Treyes Noria: Art Et Design Inc. | 141, Ch. Presqu'ile Asselin, Saint-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2012-11-09 |
| Les EntrepГ”ts Mathalois Inc. | 1971, Route Louis-cyr, Saint-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2012-06-14 |
| Vortex Helicorp Inc. | 1740, Route Louis-cyr, Saint-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2012-02-15 |
| 7827016 Canada Inc. | 97 Rue Edouard, St-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2011-04-05 |
| 7716893 Canada Inc. | 48 Rue Ste-louise, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 2010-12-23 |
| 7525389 Canada Inc. | 211 Bonin, Saint-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 2010-05-20 |
| Find all corporations in postal code J0K 2S0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ISIDORE BÉLAND | 110 LAC GERVAIS, ST-JEAN-DE-MATHA QC J0K 2S0, Canada |
| City | St-Jean-de-Matha |
| Post Code | J0K 2S0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bois De Finition Moulures Blainville Inc. | 444 22e Avenue, Blainville, QC J7C 1G7 | 1984-04-30 |
| Les Moulures Lac-st-jean Inc. | 268 Ave. De L'eglise, Mistassini, QC G0W 2C0 | 1980-10-15 |
| Moulures O.p.m. Ltee | 255 Rue Thomas, St-amable, Cte Vercheres, QC J0L 1N0 | 1979-10-31 |
| Les Moulures Dent Ltee | C.p.99, Grand-remous, QC | 1977-07-27 |
| Les Moulures L.d.l. Inc. | 322 Montee Sanche, Rosemere, QC J7A 3R6 | 1985-08-29 |
| Moulures QuatriГ€me Dimension (1992) Inc. | 456 22e Ave Est, Blainville, QC J7C 4L8 | 1992-05-29 |
| Moulures Quatrieme Dimension Inc. | 454 22e Avenue Est, Blainville, QC J7C 4L8 | 1987-10-20 |
| Moulures D.a. Tremblay Inc. | 350 Montee Du Versant Sud, Ste-agathe Des Monts, QC J8C 0L5 | 1980-08-15 |
| Moulures Dorex Inc. | 151 Chemin Des Loup-garous, Ste-adele, QC J0R 1L0 | 1989-01-23 |
| Portes & Moulures Silvio Inc. | 1455 Montee Masson, Duvernay Laval, QC | 1982-12-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Moulures Mydi Bois Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.