ARMADACO INC. (Corporation# 6764142) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2007.
| Corporation ID | 6764142 |
| Business Number | 849944798 |
| Corporation Name | ARMADACO INC. |
| Registered Office Address |
#108, 9824 - 97 Avenue Grande Prairie AB T8V 7K2 |
| Incorporation Date | 2007-05-04 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JASON FIMRITE | 6263 WEBSTER ROAD, (BOX 21264, GRANDE PRAIRIE, AB T8V 6W7), SEXSMITH AB T0H 3C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-05-04 | current | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 |
| Address | 2007-05-04 | current | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 |
| Name | 2007-05-04 | current | ARMADACO INC. |
| Status | 2020-03-26 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2020-03-20 | 2020-03-26 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2007-05-04 | 2020-03-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-26 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Alberta |
| 2007-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | #108, 9824 - 97 AVENUE |
| City | GRANDE PRAIRIE |
| Province | AB |
| Postal Code | T8V 7K2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Optic Ad World Inc. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2008-04-25 |
| 6120989 Canada Ltd. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2003-07-23 |
| Cloak Medic Services Inc. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2003-09-03 |
| Gold Finder International Inc. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2003-11-05 |
| Red Pill Press Ltd. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2005-02-17 |
| Hydrosphere Energy Solutions (canada) Corp. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2013-10-25 |
| 8684642 Canada Limited | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | |
| 10740497 Canada Ltd. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2018-04-23 |
| True Heroes Coffee Co. Ltd. | #108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| On Deck Electric Inc. | 108-9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2020-06-16 |
| Embracing Talents Inc. | 9824 97 Avenue, #108, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2018-05-17 |
| North American Tubulars Ltd. | 108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2010-02-08 |
| Canadian Diamond Jewellers Inc. | 9824 97th Avenue, Suite 108, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 1999-12-13 |
| North American Tubulars Ltd. | 108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | |
| 8412677 Canada Ltd. | 108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2013-01-22 |
| Bluewest Septic Systems Ltd. | 108, 9824 - 97 Avenue, Grande Prairie, AB T8V 7K2 | 2016-03-10 |
| Name | Address |
|---|---|
| JASON FIMRITE | 6263 WEBSTER ROAD, (BOX 21264, GRANDE PRAIRIE, AB T8V 6W7), SEXSMITH AB T0H 3C0, Canada |
| City | GRANDE PRAIRIE |
| Post Code | T8V 7K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on ARMADACO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.