INTERACOM Energies Inc. (Corporation# 6764045) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2007.
| Corporation ID | 6764045 |
| Business Number | 850410598 |
| Corporation Name | INTERACOM Energies Inc. |
| Registered Office Address |
216 - 700 Humberwood Blvd Toronto ON M9W 7J4 |
| Incorporation Date | 2007-05-01 |
| Dissolution Date | 2010-03-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AMEVI EKUHOHO | 309-12210, PIERREFONDS, MONTREAL QC H9A 2X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2007-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-10-28 | current | 216 - 700 Humberwood Blvd, Toronto, ON M9W 7J4 |
| Address | 2007-11-08 | 2008-10-28 | 19, Equator Crescen, Vaughan, ON L6A 2Y8 |
| Address | 2007-05-18 | 2007-11-08 | 205-10340, Cote-de-liesse, Montreal, QC H8T 1A3 |
| Address | 2007-05-01 | 2007-05-18 | 309-12210, Pierrefonds, Montreal, QC H9A 2X6 |
| Name | 2007-05-01 | current | INTERACOM Energies Inc. |
| Status | 2010-03-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-10-14 | 2010-03-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-05-01 | 2009-10-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-03-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-11-08 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2007-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12291207 Canada Inc. | 2513-700 Humberwood Boulevard, Toronto, ON M9W 7J4 | 2020-08-25 |
| Hbj Management & Consulting Inc. | 319-700 Humberwood Blvd, Toronto, ON M9W 7J4 | 2020-07-10 |
| 12133814 Canada Inc. | 1919a- 700 Humberwood Boulevard, Toronto, ON M9W 7J4 | 2020-06-16 |
| Kalender Canada, Inc. | 700 Humberwood Boulevard, Unit #2431, Toronto, ON M9W 7J4 | 2020-04-24 |
| 11646761 Canada Inc. | 727-700 Humberwood Boulevard, Toronto, ON M9W 7J4 | 2019-09-25 |
| 11510428 Canada Inc. | Unit# 2717 - 700 Humberwood Boulevard, Toronto, ON M9W 7J4 | 2019-07-11 |
| 11466917 Canada Inc. | 1730-700 Humberwood Blvd, Etobicoke, ON M9W 7J4 | 2019-06-15 |
| 11440918 Canada Inc. | 1424-700 Humberwood Boulevard, Toronto, ON M9W 7J4 | 2019-05-31 |
| Ican Future Technologies Ltd. | 2917-700 Humberwood Blvd., Etobicoke, ON M9W 7J4 | 2019-02-11 |
| Universel International Inc. | 2024-700 Humberwood Boulevard, Toronto, ON M9W 7J4 | 2019-02-06 |
| Find all corporations in postal code M9W 7J4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| AMEVI EKUHOHO | 309-12210, PIERREFONDS, MONTREAL QC H9A 2X6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9W 7J4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S3e Energies Renouvelables Inc. | 10-38, Place Du Commerce, Suite 117, Verdun, QC H3E 1T8 | 2002-10-07 |
| C.m. Energies Management Inc. | 1546 Gladstone, Montreal, QC H4E 1C4 | 1997-12-03 |
| Turgenbo Energies and Resources Inc. | 268 Rue Sainte Anne, Senneville, QC H9X 1N8 | 2015-11-09 |
| Hlt Energies Inc. | #410 - 1255, Rue University, MontrÉal, QC H3B 3B6 | 2003-02-01 |
| Hlt Energies Inc. | 200 Ch. Lot Biniere, Suite 410, Bromont, QC J2L 1H1 | |
| Les Energies Vald'or Inc. | 855 3e Avenue, C.p.520, Val D'or, QC J9P 4P5 | 1979-07-18 |
| Deckous Energies Inc. | 529, De Bristol, Appartement 2, Gatineau, QC J8T 4K8 | 2007-11-08 |
| Jcs Energies Inc. | 1700 Rue De Montesson, St-bruno-de-montarville, QC J3V 2W4 | 2002-01-07 |
| Lsc Sustainable Energies Ltd. | 19 Daye Avenue, Dartmouth, NS B2W 2V5 | 2012-02-17 |
| O'dette Energies of Canada Ltd. | Rr 1, Elginburg, ON K0H 1M0 | 1980-04-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on INTERACOM Energies Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.